Край заседналия до Яйлата кораб се усеща силна миризма на нефт

Министерството на околната среда и водите съобщи, че в района на заседналия кораб Vera Su се усеща силна миризма на нефтопродукти.

Това е установила Гранична полиция, като вчера нейни екипи са засекли петно до плавателния съд. Веднага е бил подаден сигнал до екоминистерството, което е извършило извънредна проверка.

„Взети са две проби от морските води: едната от ежедневен брегови пункт и една непосредствено до носа на кораба. Във взетата проба ясно личи опалесценция на повърхността. В района се усеща силна миризма на нефтопродукти. Стойността на азот-амониев е 0.147 мг/л и превишава три пъти измерваните досега стойности на този показател от бреговия пункт“, уточняват от екоминистерството.

За резултатите от проверката незабавно е уведомена Изпълнителна агенция „Морска администрация“. Информацията е предоставена и на Областния координационен щаб. Все още властите не са обявили какви мерки ще предприемат.

В средата на седмицата от Изпълнителна агенция „Морска администрация“ – Варна обявиха, че няма нищо обезпокоително със заседналия товарен кораб. Увериха, че няма изтичане на товара в концентрации, които биха замърсили морската среда и биха повлияли върху флората и фауната в района.

В момента корабът е стабилно легнал на дъното, увери шефът на „Морска администрация“ – Варна. Той уточни, че има две малки пробойни на плавателния съд, но не се очаква той да се разцепи на две.

Dnevnik.bg

Views: 8

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.