Еньовденски традиции, Златната маска на Терес и Дионисиев ритуал на „Белите нощи на Разград“

Разнообразна програма с участието на културните институции в Разград и гостуващи формации включва тазгодишното издание на Фестивала на материалното и нематериалното културно наследство „Белите нощи на Разград“, организиран от Община Разград и Регионалния исторически музей с любезното съдействие на „Винпром „Лудогорие“ на 23 и 24 юни.

В първата вечер по традиция  врати за фестивала отварят къщите музеи в Разград. Поредицата от събития започва от Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, където символичен домакин е Центърът за работа с деца. Посетителите на галерията ще могат да разгледат творбите от последното издание на Националната изложба „Лудогорие“ и да се насладят на изпълнения на малките певци от Класа по поп пеене в ЦРД и на момичетата от Градски мажоретен състав. „Магията на детския танц и песен“ започва в 18.30 ч. на 23 юни, петък.

В 19.30 ч. е началото на „Територия на словото“ в къщата музей „Станка и Никола Икономови“. Символичен домакин е Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“, а гост е редакторът в издателство „Персей“ Пламен Тотев. Той ще представи изданието „Тайната на дървото“ – разкази за Разград от носителя на наградата „Златен Пегас“ Димитър Петров. В събитието участват и млади разградски таланти – певецът Текин Зекериев и рецитатори от Центъра за ученическо технически и научно творчество.

В 20.30 ч. под надслов „Завръщане в миналото – Другият Явашов“ започват събитията в къщата музей „Анание Явашов“, където символичен домакин е читалище „Развитие“. Пред гостите ще премине ретро парад на модни костюми от преди повече от век. Ще бъдат представени Българо-латински ботанически речник на акад. Анание Явашов от фонда на Регионалния исторически музей и авторска изложба на д-р Мария Касчиева.

От 21.30 ч. в Етнографския музей започват възстановки на обичаи от празника Еньовден. Символичен домакин на програмата „Еньовски традиции и наричаня“ и „Магията на традициите“ е Капанският ансамбъл. Освен изпълнителите от ансамбъла в програмата участват и Фолклорен ансамбъл „Цар Калоян“, Детска танцова студия „Капанче“ към читалище „Напредък 1901“ и Музикална школа „Илия Бърнев“ към читалище „Развитие“.

Финалът на вечерта е в двора на къщата музей „Димитър Ненов“, където от 22.30 ч. символичен домакин ще е Театрално-музикалният център. Атмосферата там ще е от времето на Австро-Унгарската империя. В музикално-танцовата композиция ще участва квартет от Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“, танцьори от Сцена „Назъм Хикмет“ и актриса от театралната трупа.

Във всички къщи музеи посетителите ще бъдат посрещани с бяло сладко или чаша пелин.

Във втората „Бяла нощ“ – 24 юни, събота, събитията ще се случват на територията на Археологическия резерват „Абритус“. От 16.00 до 21.00 ч. посетителите могат да видят в Интерактивния музей два уникални експоната от фонда на Исторически музей „Искра“ – Казанлък: Златната маска на тракийския цар Терес от 5 век пр.н.е. и главата от бронзовата фигура на владетеля на Одриското царство Севт Трети от 4-3 в. пр.н.е.

В 21.30 ч. на Вила „Урбана“ сред колоните на древния Абритус започва концерт на няколко изпълнители. В него ще участват балерините от Балетна школа  при „Развитие 1869; разградчанинът Иван Гайдаров ще представи втората си авторска песен, а вечерта ще завърши с огнените танци на група „ТЕМП“ от Враца – спектаклите са озаглавени „Светлината на огъня“ и „Дионисиев ритуал“.

/e-Razgrad/

Hits: 71

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.