Отличията бяха връчени на тържествена церемония в Общинския културен център, която събра граждани, общественици и културни дейци
Под аплодисментите на препълнения Общински културен център Разград отличи трима свои достойни личности със званието „Почетен гражданин“. Тази година признанието получиха Ганчо Ганев, Светлозар Караджов и – посмъртно – възрожденката Станка Николица Спасо-Еленина.

Церемонията беше емоционална както за двамата нови носители на званието, така и за правнучката на Станка Николица – Теменуга Иванова, която прие отличието от името на своята именита родственица.
Началото на вечерта постави актьорът Александър Евгениев с монолог, посветен на Разград – за миналото, за хората и за бъдещето на града. Роденият в Разград актьор, един от ярките млади таланти на съвременния български театър, участва и в спектакъла, който публиката гледа след официалната част.
Званията бяха връчени от кмета на община Разград Добрин Добрев, след като председателят на Общинския съвет Галина Георгиева обяви решението на местния парламент, взето по-рано същия ден с пълно единодушие – 29 гласа „за“.
Станка Николица Спасо-Еленина бе удостоена посмъртно със званието за изключителния си принос към българската просвета, книжовност и културна еманципация през Възраждането, както и за дългогодишната си просветителска дейност, свързана с Разградския край. В словото си Теменуга Иванова припомни мъдри думи на своите предци – Станка Николица и съпруга ѝ Никола Икономов – за значението на науката и знанието за развитието на човечеството.

Ганчо Ганев прие отличието с благодарност към всички, подкрепили неговата номинация. Той пожела попътен вятър на Разград към следващото хилядолетие и здраве на жителите на древния град. Ганев сподели и идеи за бъдещето – за създаване на Лудогорски природонаучен музей и за поставяне на две паметни плочи, като подчерта, че разполага с още много материали и знания, които би искал да предостави на Разград.

Светлозар Караджов също изрази уважението си към останалите отличени и благодари за признанието за годините, отдадени на града. Той отправи специална благодарност към колегите си от „Амилум България“ (днес „АДМ-Разград“), посвети званието на семейството си и най-вече на внучката си, родена преди броени дни.
„Не знам дали званието ‘Почетен гражданин’ ще промени живота ми, но обещавам да съм почтен гражданин“, каза Караджов.
По традиция церемонията завърши със среща на публиката със стойностно културно събитие – спектакъла „За любовта… Мъжката версия“ по текстове на Яна Борисова, с режисьор Димитър Коцев – Шошо и музика на Милен Кукошаров. В представлението участваха Александър Сано, Петър Дочев, Александър Евгениев и Спартак Тодоров.
Views: 15

