Гърция потъна в скръб, почина Микис Теодоракис

На 96 години почина световноизвестният гръцки композитор, политик и общественик Микис Теодоракис.

Той ще бъде запомнен от своите сънародници с богатото си творческо и музикално изкуство, със своето разтърсваща реч от парламента, която започва така: „Никой не бива да съди гърците, заради техния патриотизъм!”

Микис Теодоракис получава международно признание с музиката към филмите „Зорба гъркът” (1964 г.) и „Серпико” (1973 г.). През 1964 г. за първи път става член на гръцкия парламент с Единната демократическа лява партия (ЕДА). По време на Втората световна война участва в съпротивителното движение. В периода на гражданската война (1946 г. – 1949 г.) е заточен на остров Икария, а след това и в концлагер. През 1950 г. завършва Атинската консерватория, а от 1954 г. до 1959 г. учи в Парижката консерватория. Докато живее в Париж, твори усилено. От този период са множество прелюдии, сонати, симфонии и 3 балета. През 1959 г. се завръща в Гърция, но поради политическата си дейност музиката му е забранена, изпратен е в затвор, където лежи 6 месеца, а през 1969 отново попада в концлагер.

След застъпването за него на световноизвестни личности той напуска Гърция и отново живее в Париж до падането на военната хунта през 1974 г., когато се завръща окончателно в Гърция. През 1980-те и 1990-те е избран за депутат два пъти с Гръцката комунистическа партия (ККЕ) и два пъти с „Нова демокрация”, дори става министър без портфейл в правителството на Константинос Мицотакис.

“Зорба гъркът” се свръзва най-вече с прочутия филм с участието на Антъни Куин, а в основата е книгата “Живот и приключения на Алексис Зорбас” (1943 г.), с която стартира кариерата на писателя Никос Казандзакис.

Световната премиера на балета „Зорба гъркът” е през 1988 г. на “Арена ди Верона”. Оттогава балетът е представян пред повече от 3 млн. зрители в 30 страни по света. Събирал е дори 120-хилядна публика наведнъж – на открития стадион в Рио де Жанейро.

Cross.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.