Гугъл“ и платформата за видеосъдържание „Ютюб“ претърпяха срив, засегнал много потребители в България и други държави.
В социалната мрежа „Фейсбук“ потребители в София и други градове съобщаваха в продължение на повече от час, че не е възможно да заредят нито един от двата сайта.

Недостъпни бяха и услуги като пощата на „Гугъл“ – „Джимейл“, или услугата за преводи „Гугъл транслейт“. В съседна Сърбия „Танюг“ пише, че много потребители не могат да използват услуги на „Гугъл“ от 9 ч. местно (10 ч. българско) време в по-голямата част на страната.
Към 10:50 ч. българско време и търсачката на „Гугъл“, и „Ютюб“ са достъпни от редакцията на „Дневник“.
Карта, достъпна на сайта Downdetector, обаче показва, че към този момент са засегнати големи части от Балканите и Турция, а проблеми са регистрирани в отделни точки в Западна Европа. Сред тях са Югоизточна Великобритания, Холандия и Швейцария.
Най-сериозен изглежда проблемът в Западна България (но и в Пловдив и Варна), района на Атина, Истанбул и Анкара. Засегнати са части от Сърбия и Северна Македония, както и Букурещ. Правителството на Турция официално обяви, че проблемът не е свързан с операторите ѝ, а вероятно е „глобален“.
Според сайта outage.report, който също следи сривове, са получени общо 2760 сигнала за проблем с „Гугъл“ от Турция, България (най-силно засегната), Гърция, Сърбия, Северна Македония и „още 37 страни“. Картата на този сайт показва, че са силно засегнати София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Скопие, Истанбул и Измир и в по-малка степен Белград. Над 70% от всички, съобщили за проблем, твърдят, че са имали цялостен срив на интернет.
Официално причините за срива все още са неизвестни. Много сайтове и уеб услуги използват „Гугъл“ и сървърите ѝ и при срив работата им лесно може да стане невъзможна.
„Нетблокс“, друго издание, което наблюдава смущенията в интернет, пише, че инцидентът „не е свързан с държавно филтриране или цензура“, а „вероятният проблем е в център за данни“ или друг проблем в инфраструктурата на „Гугъл“.
Dnevnik.bg
Views: 0