Индийската космическа агенция направи последни приготовления за изстрелването на ракета, която ще се опита да приземи роботизиран луноход на южния полюс на Луната.
Това не е правено в историята на космическите изследвания и корабът “Чандраяан 3” (Chandrayaan-3) ще има възможност да изпрати спускаемия апарат “Викрам” и лунохода “Прагяан” и да изследва зона от особен интерес за космическите агенции и частните космически компании поради наличието на лед.
Името на кораба “Чандраяан” за 75 млн. долара означава “лунно превозно средство” на санскрит; “Прагяан” е “мъдрост”, а Викрам е името на основателя на индйската космическа агенция. След разполагането на луноход двуметровото устройство ще продължи да работи в продължение на две седмици и в тях ще извърши серия от експерименти.
Индия цели да изследва физическите характеристики на повърхността на Луната, атмосферата близо до повърхността и тектоничната активност в по-скоро неизследван регион на Луната, който се намира от “обратната”, оставаща на сянка страна. Учените очакват, че там може да намерят вода. Южният полюс същевременно е по-труден за кацане.
След разочарованието
С тази стъпка, ако е успешна, Индия ще е едва четвъртата страна с успешно меко кацане на Луната, след Съединените щати, бившия Съветски съюз и Китай.
Първата мисия с това име, през 2008 г., спусна сонда, която обаче се заби (по план) в кратер на естествения спътник на Земята и откри вода там.
Втората, преди няколко години, “Чандраяан-2”, включваше орбитиращ и спускаем апарат и луноход, като сегашната. Тя не успя да кацне, а спускаемият модул и луноходът бяха унищожени при катастрофа близо до планираното място. Ако всичко върви по план, апаратът ще бъде изпратен в орбита, преди да поеме към луната и да осъществи планирано кацане след изминаването на 360 хил. км и нагаждането към лунния цикъл (включително заради нуждата от зареждане на слънчеви батерии) около 23 август.
Благословия
По график изстрелването трябва да е в 12:05 ч. българско (14:35 ч. местно) време, а ракетата, която ще изведе апарата, ще излети от главния космодрум на Индия в щата Андра Прeдеш.
Преди дни учени от Индийската организация за космически изследвания (ISRO) занесоха ръчен модел на “Чандраяан-3” до известен храм в търсене на благословия.
Dnevnik.bg
Hits: 12