Райският газ вече има нов заместител сред подрастващите. След забраната за продажба на “весели балони” тийнейджърите започнаха да смучат “весели бонбони”, установи проверка на “България Днес”. Става въпрос за никотинови пакетчета, наречени снус, които все още са слабоизвестни сред родителите.
Подобно на райския газ те се предлагат на всяка крачка. Новата играчка на младите е удобна, тъй като може да се използва дори в учебните часове, продава се почти навсякъде и е заместител на цигарите, но е не по-малко опасна. Снусът е влажен прахообразен тютюнев продукт. Съдържа никотин, което е силно пристрастяващо. Има различни видове пакетчета, които са ароматизирани с вкусове като дим, бергамот, цитрусови плодове, билки.
Новите “бонбони” се поставят между горната устна и венеца. Нужни са 1-3 минути, за да почувствате ефекта и около 30 минути, за да бъде абсорбиран всичкият никотин. Пакетчето със съдържанието не бива да се къса или да се поглъща. Ако това се случи, консуматорът трябва веднага да потърси медицинска помощ, тъй като може да се натрови. Като никотинов продукт торбичките са забранени за продажба на непълнолетни. Оказва се, че това е само на хартия.
“Веселите бонбони” не са център на внимание в момента и не са наложени никакви рестрикции за продажбата им. В магазините за алкохол и цигари масово се продават различни вкусове от снуса на тийнейджъри. В онлайн пространството достъпът до веществото също е изключително лесен. Само трябва да кликнеш, че си пълнолетен, дори и да си далеч от 18-годишната възраст. Цените са в пъти по-евтини от тези на райския газ. Една кутия с 20 пакетчета струва около 10 лв. Самите тийнейджъри споделят, че ги замайва и че се чувстват в безтегловност. По улиците вече могат да бъдат забелязани десетки употребени пакетчета.
Увеличават силно риска от рак Продажбата на снус е незаконна във всички държави от Европейския съюз с изключение на Швеция, Чехия и Дания. По поръчка на Англия през 2014 г. е изготвен доклад, който заключава, че никотиновите пакетчета имат рисков профил. Възможно е увеличаване на риска от рак на хранопровода и панкреаса при по-честа употреба. Веществото не може да предизвика инфаркт на миокарда, но ако човек преживее такъв, съществува повишен риск да умре.
Cross.bg
Hits: 0