Отлично се представиха самодейците от Разградско на XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. Там те спечелиха 22 медала.
Над 5000 участници от страната и чужбина, обединени от любовта към българския фолклор и традиции, привлече най–големият форум на народното творчество.
Логистиката по подготовка и осъществяване участието на самодейците бе осъществена от Областна администрация – Разград и Регионален експертно – консултантски и информационен център „Читалища“ Разград.
Във фолклорната програма на сцената в местността Войводенец се изявиха над 230 самодейци – 18 групи и ансамбли за автентичен фолклор и 7 индивидуални изпълнители. Със завладяващите си изпълнения, уникалните песни и танци, красотата и багрите на костюмите, самодейците от Лудогорието спечелиха общо 8 златни, 10 сребърни и 4 бронзови медала и бяха високо оценени от експертното жури от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
Златен и сребърен медал завоюваха Групата за автентичен фолклор „Настроение-Юпер” и атрактивните буенци към НЧ „Напредък-Юпер 1915 г.” – с. Юпер. С характерните хърцойски песни и надиграването на уникалните буенци, вписани през 2010 г. в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство, те привлякоха интереса на журито и спечелиха публиката. Точно на Копривщица, на заключителния концерт на Десетия събор на народното творчество през 2010 г., те получиха отличие и грамота за вписване в Националната система „Живи човешки съкровища – България”.
Сребърни отличия получиха и Мъжка фолклорна група към НЧ „Напредък–1895” – с. Дряновец и Богослов Стоянов, Женска фолклорна група „Капанка“ към НЧ „Напредък-1911″- с. Каменово, които по колоритен начин представиха красотата и богатството на капанския фолклор.
С емоционалното изпълнение на капански певчески и танцов фолклор, с прекрасния си костюм самодейците от Фолклорен ансамбъл „Цар Калоян“ към НЧ „Съзнай себе си – 1895“ – Цар Калоян завладяха сцената и завоюваха сребърен медал.
Със сребърен медал бяха отличени и Група за изворен фолклор към НЧ „Просвета 1919” с. Пороище, сестри Тупеви към НЧ „Изток -1921” – Манастирци, Фолклорна група към НЧ „Пробуда 1912“ – Лозница, Група за автентичен фолклор към НЧ „Светило 1926” – с. Беловец, които се представиха с характерен за региона и населеното място фолклор. Със сребърен медал се завърна и Група за изворен фолклор към НЧ „Васил Левски – Звънарци 1932“ – Звънарци, която се представи с обичай „Лазаруване в къща“.
4 бронзови отличия връчи експертното жури на Смесена фолклорна група „Капанка“ към НЧ „Напредък – 1895“ – Дряновец, Хава Шеинска от НЧ „Изток -1921” – Манастирци, Детска фолклорна група „Родопски звънчета“ към ОУ „Виделина“ -Сейдол и Емине Мусова от ОУ „Виделина“ – Сейдол.
Групата за автентичен капански фолклор към НЧ „Просвета – 1895“ – Топчии предизвика интерес с прекрасните си изпълнения на капански песенен фолклор, а Танцова формация „Топчийски искри“ представи едни от най – добрите образци на танцовия капански фолклор – капанска ръченица, прескачанка и арапойна.
Към завоюваните два златни медала журито добави и покана певческата група да запише песни за БНР.
Златен медал за цялостен принос в съхраняването на културното наследство получиха самодейците от НЧ „Развитие-1906” – Сейдол, представени от Женска фолклорна група за автентичен фолклор и сестри Бакалови. Уникалният родопски фолклор и майсторството, с който бе изпълнен, провокира журито да отправи покана и към самодейците от Сейдол за записи в БНР.
Със златни медали се окичиха и Алиш Дживгов със завладяващо изпълнение на тамбура, както и неговата възпитаничка от Джемиле Горелска от ОУ „Виделина“ – Сейдол. Освен талантлив музикант, Алиш Дживгов е ръководител и на Детска фолклорна група „Родопски звънчета“ към ОУ „Виделина“ – Сейдол и вече над 10 години поддържа пламъчето на любовта към фолклора у своите възпитаници.
Интересни и завладяващи бяха изпълненията на Групата за автентичен фолклор към НЧ „Нов живот 1940“ – Конево, които представиха обичай „Пеперуда“ и „Герман“, както и на Певческата група за автентичен фолклор към читалището и заслужено бяха отличени със златен медал за цялостен принос. Нели Атанасова, Тодорка Георгиева и Денислав Тодоров представиха мъжка и женска, над 100 годишна добруджанска носия.
Автентична, над 100 годишна хърцойската носия представиха Павлина Илиева и Соня Йорданова от с. Беловец, община Кубрат.
Като магнит подейства изпълнението на автентичната капанска сватба на Ансамбъл за изворен фолклор „Капанска китка“ към НЧ „Просвета 1883“ – Гецово. Интересни, атрактивни, емоционални и завладяващи, самодейците от Гецово поставиха достоен финал на фолклорната сцена, като привлякоха интереса на хората и ги събраха около сцената, танцувайки под бурните им аплодисменти. Изявата на читалище „Просвета 1883“ Гецово и АИФ „Капанска китка“ бе подкрепена от прекрасната капанска ръченица, изпълнена от талантливия млад гъдулар Стамен Станчев. Стамен е възпитаник на Музикалното училище в Котел. Той е внук на познатия и обичан Станчо Станчев – музикант от Капанския ансамбъл и достоен продължител на делото му.
Веднага след като приключиха участието си на сцената, игривите танцьори от Гецово завъртяха кръшни хора на сцената и увлякоха с емоцията си и останалите. След танците гецовлии бяха заснети от екип на БНТ за специален филм за събора, който ще се излъчи на 4 септември.
След това достойно представяне, благодарим на всички самодейци и ръководители за това, че ревностно съхраняват и представят по най-добрия начин фолклорното наследство, традиции и обичаи на Лудогорието. Благодарим на всички, които помогнаха да се осъществи участието на колективите. Благодарности към читалищните дейци!
Събрал мъдростта на народа, фолклорът е нашата уникална визитна картичка за идентичност пред световната културна общност. Чрез своя фолклор и културни традиции един малък регион като Разград има шанса да стане разпознаваем и популярен. Песните и танците, обредите и обичаите, грейналите шевици и костюмите са уникалното богатство, с което той се представя пред света и света го запомня такъв – колоритен, уникален и истински!
И именно събития като Националния събор на народното творчество спомагат българската национална култура да се съхрани и предаде на поколенията, като запали пламъчето на любовта към уникалния български фолклор!
А магията Копривщица, духът на събора, емоцията на всички участници и гости, чиито сърца трептят в ритъма на любовта към фолклора ни, към българското, не може да се опише пълноценно с думи – тя трябва да се преживее!
Другата седмица в Областна администрация ще е състои официалната церемония по връчването на наградите на отличените самодейци.
Даниела ПЕТРОВА – РЕКИЦ
Hits: 0