26-годишен от дистанция заразявал с вирус чужди компютри на хора по света и източвал банковите им сметки

ТОЙ, НЕГОВ ВРЪСТНИК И ОЩЕ ЕДИН 34-ГОДИШЕН РАЗГРАДЧАНИН ИЗПРАЛИ ПАРИТЕ ОТ ХАКЕРСКИТЕ АТАКИ С КУПУВАНЕ НА ЖИЛИЩА И МОЩНИ КОЛИ

Като бърза и успешна нарече окръжният прокурор Тихомир Тодоров проведената вчера в Разград операция за разкриването на изключително атрактивна компютърна измама и пране на пари. Според него това е модерно, много рядко и в глобален мащаб срещано престъпление. В акцията, по сигнал на партньорски служби са участвали служители на ГДБОД и ОД на МВР, са задържани трима – двама на по 26 години и един – на 34. Претърсени са четири жилища и са иззети седем коли и 30 000 лева, които били намерени в дома на 26-годишния Халид Х. – основният заподозрян в престъпната схема. Измъкнатите от чужди банкови сметки на хора от целия свят: от Австралия, през Великобритания и Западна Европа, накрая – и от България, са изпрани с купуването на имотите и мощните коли. Вероятният лидер между тримата е единият от 26-годишните младежи, който кара кола за над 200 000 лева и тормози системно в събота и неделя след обяд разградчани с рева на двигателя и свирене на гуми по улиците“, подаде жокер окръжният прокурор. В полезрението на органите на реда е бил от 4-5 години. И е съден веднъж за подобно деяние – условно, чийто изпитателен срок изтичал в късната есен на настоящата година. Тогава, по подобен начин, още в крехка младежка възраст си е купувал анцузи, маратонки и други артикули и стоки на водещи футболни клубове. „Видно, през това време се е професионализирал“, коментира окръжният прокурор.

Схемата на престъплението разкри Пламен Буруджиев от ГД БОП. Прониква се в нечий компютър по модела на свободната програма за отдалечен достъп Team Viewer, но с възможност да инсталира вирус. И буквално да го зомбира.. Вирусът осигурява на хакера всичката нужна информация – и върната назад във времето, и настоящата. Както и какво изобщо се прави в този компютър. Което означава и банковата сметка на притежателя на компютъра. И започва тегленето на пари и превеждането им към собствената или сметки на приятели. Нещо повече, въпросният вирус заразява от дистанция други компютри и така до безкрай. Като при разпространението на коронавирус! При това – без хората да имат идея и да могат да открият вируса в компютрите си.

Находка на разследващите и пристигането на адреса на водача на тримата: бил е повикан на двора и там – край чимширите му е показана заповедта за обиск. Когато маскираните мъже от ГДБОБ влизат в жилището заварват компютъра на бюрото в момент на работа и да прави успешен акаунт с IP адрес в България.

„В ГД БОП съм над 15 години – в Североизточна България такова престъпление до този момент не е имало“, илюстрира атрактивността и изобретателността на хакерите Пламен Буруджиев, който използва случая да благодари на великолепната работна  и сътрудничеството с прокуратурата тук и ОД на МВР.

Предстои експертизи да докажат колко общо пари са изтеглени от чужди банкови и от колко държави по света. Наблюдаващият прокурор ще поиска постоянно задържане на основния заподозрян за подбудител и извършител на престъплението – 26-годишният Халид Х. /името му бе оповестено в специално прессъобщение на Апелативната прокуратура – б.а./ и мярката ще бъде гледана вероятно утре, каза още окръжният прокурор.

=======================================

Разследването срещу тримата е по:

Чл. 319 г. от НК: Който въведе компютърен вирус в информационна система или компютърна мрежа, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до три хиляди лева.

(3) Ако от деянието са настъпили значителни вреди или е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба до три хиляди лева.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.