СИНДИКАТ “ОБРАЗОВАНИЕ” ПРЕДЛАГА ДА СЕ ВЪВЕДАТ ПОМОЩНИК-УЧИТЕЛИ ЗА ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ПОТРЕБНОСТИ
“Направихме обширен анализ на политиките, които имат нужда от подкрепа и го предоставихме на Комисията по образованието и просветното ведомство. Една от тях беше именно политиката за специална подкрепа, по която се оказва, че има още какво да се променя, макар да е в топ 10 в кръгозора на Министерството на образованието. Времето, в което един учител работи с дете със специални образователни потребности, беше оценено като много малко, заради което са необходими повече ресурсни учители”. Това заяви председателят на синдикат “Образование” д-р Юлиян Петров по Bulgaria on AIR.
По думите му, ако дете със специални потребности е в паралелка с още 26 други ученици, се налага за него да бъдат полагани допълнителни грижи. “През последните 30 години образованието беше финансирано на остатъчен принцип. За него трябва да се отделят поне 6% от БВП при 3,9 на сто към момента. Това е въпрос на политическо решение” смята той.
Петров констатира, че всяко едно дете със специални потребности трябва да има учител, който да работи с него по всяко време. “Трябва кардинално да променим тази политика с повече учители, помощник-учители или дори работещи, които не са с педагогическа образование, но предоставят допълнителни грижи към децата”, коментира той.
Председателят на синдикат “Образование” поясни, че в страната има достатъчно квалифицирани кадри за работа в училищата с деца със специални потребности, но “въпросът е дали биха пожелали да работят”. Според Петров “приобщаващото образование се намесва като лекарство, след като вече имаме диагностика на заболял ученик”.
“Младите учители не издържат в системата заради агресията в клас, липсата на успехи на учениците и партньорство от родителите и институциите”, отбеляза гостът. Той обобщи, че “трябва да има политическа воля и смелост, но и достатъчно финансиране”.
Cross.bg
Hits: 13