“Пълен срив” и оставки на “Даунинг стрийт”: Джонсън се бори за оцеляването си

Четирима от най-близките сътрудници на британския премиер Борис Джонсън го напуснаха в труден ден за управлението му, докато нараства натискът да подаде оставка заради серията празненства на “Даунинг стрийт” по време на локдаун.

Решението за оттегляне на приближените му е още един знак за назряващото недоволство срещу него в собствената му партия. Още няколко депутати подадоха тази седмица писма с искане за вот на недоверие срещу Джонсън. Той се изправя и пред риска лидерството му в партията, а с него и премиерският му пост, да бъдат оспорени.

В Консервативната партия искат промени в екипа му, ако премиерът настоява да остане на власт (а той не смята да подава оставка), и според британски медии това е причината да се раздели поне с трима от приближените си.

За ден напрежението намери израз първо в решението на Дан Розънфийлд (началник на кабинета), Мартин Рейнолдс (главен личен секретар) и Джак Дойл (директор на комуникациите), а след това и в оставката на Мунира Мирза (ръководител за политиките).

 

Не е само заради купоните

Мирза, която работеше с Джонсън от 14 години, свърза решението си с фалшива новина на Джонсън за лидера на опозицията Кийр Стармър, на която реагира гневно и финансовият министър. Първите трима са участвали в организирането на купоните.

Преди дни доклад, изготвен в правителството за купоните в локдаун, посочи “сериозните провали” в лидерството на Джонсън. В голямата си част той дори не бе публикуван, след като полицията изненадващо обяви, че също ще разследва празненствата.

Предстои да се види как оставките ще се отразят на шанса му да се задържи на власт, но скандалът тежко засегна рейтинга на торите и те изостават зад Лейбъристката партия в проучвания на общественото мнение.

Пред Би Би Си депутат от торите описва ситуацията като “пълен срив” в екипа на Джонсън. Британската обществена медия разполага с информация за общо 17 писма за недоверие в премиера – нужните за избор на лидер са 54 и те нарастват бавно. Част от писмата не са свързани с купоните на “Даунинг стрийт”, а с твърдения на Джонсън, че като прокурор Стармър не е предприел действия срещу известния водещ Джими Савил, който според разследване е извършвал сексуални посегателства срещу стотици жени и деца. Джонсън отстъпи от твърдението си, но не се извини.

Dnevnik.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.