Кардинал Робърт Франсис Превост – американец от Чикаго, е новият 267-и папа с името Лъв ХІV.
Първото си обръщение към вярващите роденият в Чикаго Лъв XIV започна с думите: “Нека мирът бъде с всички вас” и обясни, че това е първият поздрав, който Исус Христос прави към своето паство. Той пожела този поздрав да достигне до всички семейства.

“Бог ни обича. Бог обича всички. Злото няма да надделее”, каза още папата.
Удостоен с кардиналска титла от Франциск през 2023 г., бившият лидер на августинския орден е назначен от покойния папа и във влиятелния Дикастерий на епископите, който наблюдава избора на нови епископи от цял свят.
Превост е оглавявал и Папската комисия за Латинска Америка. Очаква се той да продължи реформите на папа Франциск.
Робърт Франсис Превост е роден в Чикаго, Илинойс, САЩ, на 14 септември 1955 г., влиза в новициата на Ордена на Свети Августин (OSA) през 1977 г. На 29 август 1981 г. полага тържествените си обети. В тези години учи в Католическия богословски съюз – Чикаго, където завършва богословие (1982).
На 27-годишна възраст е изпратен от Ордена в Рим, за да учи канонично право в Папския университет на Св. Тома Аквински (Angelicum). Ръкоположен е за свещеник на 19 юни 1982 г. Защитава магистърска степен през 1984 г., след което е изпратен да работи в мисията на Чулуканас в Пиура-Перу (1985-1986 г.).
През 1987 г. защитава докторска степен с дисертация: „Ролята на местния приор на Ордена на Свети Августин“. През същата година е избран за директор за званията и директор на мисиите на августинската провинция „Дева Мария, Майка на добрия съвет“ на Олимпия Фийлдс, Илинойс.
През 1988 г. е изпратен в мисията на Трухильо /Перу/ като директор на общия проект за формиране на аспиранти за августинци от викариатите на Чулуканас, Икитос и Апуримак. Там той е бил приор на общности (1988-1992), директор за формацията (1988-1998) и учител на монасите (1992-1998). В архиепископията на Трухильо той е бил съдебен викарий (1989-1998), професор по канонично право, патристика и морал във висшата семинария „Свети Карлос и Свети Марсело“. По-късно е назначен за епископ на Чиклайо, друг перуански град, където е служил от 2014 г. до 2023 г. Периодът му като архиепископ в Перу е помрачен и от обвинения в прикриване на твърдения за сексуално насилие, които са отречени от неговата епархия.
Освен родния си английски, говори испански, италиански, френски и португалски. Разбира български, но не го говори.
Той е от испански произход по майчина линия, а по бащина е от френско-италиански. По този начин той покрива трите основни католически сили – Франция, Испания и Италия, както и основната в САЩ.
Лъв е шестото най-популярно име, което са избирали папите в историята. Последният с това име е папа Лъв XIII – италианецът Винченцо Печи, който е оглавявал католическата църква от 1878 до 1902 година. Папа Лъв I пък успява да спре настъплението на хуните в италианските провинции на Римската империя през 452 година, след като провежда разговор с предводителя им – Атила.
Превост е дискретен в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.
Превост има репутацията на умерен човек, който може да се превърне в мост между различните гледни точки и разногласията. След смъртта на папа Франциск Превост каза, че има много за вършене в Църквата, припомня Франс прес.
Превост е против ръкополагането на жени за свещеници. Той е против джендър идеологията, правил е и изказвания срещу хомосексуалния начин на живот и срещу така наречените алтернативни семейства, съставени от еднополови родители и техните осиновени деца.
/e-Razgrad/
Hits: 0