Читалищата от Лудогорието отново на фестивал в Разград

Над 700 самодейци от читалищата от Лудогорието се събраха на четвъртото издание на фестивала „Читалищата – живото наследство на България“, организиран от Община Разград и Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“ на откритата сцена на Ронда в парка.

„Този фестивал е едно от най-колоритните събития в богатия културен календар на Община Разград. Форумът цели съхраняването, предаването и популяризирането на фолклора, традициите и обичаите, съхранили духа и самобитността на различните етноси и етнографски групи на Разград и на Лудогорието. Пъстрата концертна програма днес включва изпълнения на вокални и танцови формации, всека от които е колоритен цвят в пъстрия букет на националната ни култура“, каза старши експертът в Регионалния център “Читалища” Даниела Петрова.

„Аз бих нарекла този фестивал „Читалищата – съкровищницата на България“, защото читалищата са нещо уникално, което имаме само ние – българите. Това са най-старите културни институти, в които се е съхранила, предала на поколенията културата, бита, душевността на хората, обитаващи тези земи“, каза в приветствието си зам.-кметът Елка Неделчева и пожела на добър час на участниците във фиестата.

В читалищния празник участваха 774 самодейци – 60 състава и 11 индивидуални изпълнители и една сборна формация от читалищата в общините Разград, Исперих, Кубрат, Завет, Лозница и Самуил.

В творческите ателиета, представителите на най-старите средищни центрове- читалищата, предаваха на следващото поколение – децата, майсторските тайни на изработване на бижута от мъниста,  традиционните капански китки, шевици върху бутилка, изработка на сувенири,  капани за сънища, рисуване върху пясък и камък.

За всички ценители на кулинарията, на фестивалните щандове беше подредена кулинарна изложба- базар, на която се предлагаха традиционни и съвременни ястия, за всеки вкус- баници, питки, сладкиши, приготвени от майсторските ръце на читалищни дейци.

/е-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.