Разградският периодичен печат – пъстро ветрило от вестници и списания

Проф. д-р Росица Ангелова – ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей, откри днес в къщата музей „Анание Явашов“ документалната фотоизложба „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“.

Гости на откриването бяха председателят на Общинския съвет Галина Георгиева и зам.-кметът Зорница Евгениева, придружавани от директора на Регионалния исторически музей Таня Тодорова.

„Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания – вестници и списания, както на български така и на турски език.

От 1889 година – когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание „Съвременник“, до 1944 година – когато спира в. „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 периодични издания. Това е изключително голямо постижение, не само като брой, но и различни като тип издания: политически и рекламни вестници, обществено-информационни и духовни вестници, вестници с наченки на партийна насоченост, вестници с професионална насоченост, както юбилейни листи“, каза проф. Ангелова.

И подкрепи тезата си за значимостта на Разград в развитието на периодиката в България с популярната фраза на Филип Греъм, че “Вестникът е първата чернова на историята.” „Тогава Разград прави своята крачка да влезе в историята не само с пъстротата на периодичните издания, но и с личностите, които стоят зад тях: издатели, редактори, печатари, разпространители“, категорична е проф. Ангелова.

Списъкът с имена е дълъг: редакторите Недю Иванов, Лефтер Хумбаджиев, Петър Даскалов, Славчо Бабаджанов, Георги Касамаков;   издателите Симеон Икономов, Стоян Килифаски, Иван Попов; редактори и издатели едновременно – Петър Драгулев, Иван Свирачев, Димитър Бъчваров, Петър Антонов…

„Някои от тях си имат и друга професия – публицисти, банкери, адвокати, но това не им пречи да отделят време и сили, за да списват периодични издания. А юбилейните листи за свързани с просветните, учителските и спортните дружества, които показват обществено-политическия, културния и спортен живот на Разград. Сред тях и юбилейният лист „Тутракан“, който разказва за шуменци, дали живота си за свободата на България.

И всичко тава – допълнено с толерантността, с емпатията на разградското общество. Нещо, което в Разград се припокрива напълно с думите на Артър Милър, че „Добрият вестник е нация, която говори за себе си“, завърши експозето си проф. Росица Ангелова.

Във витрините на изложбата има и движими културни ценности по темата, част от богатството във фондовете на Регионалния исторически музей.

Автор на изложбата са проф. Ангелова и колегите ѝ от отдел „Нова и най-нова история“, куратор – дизайнерът Михаил Маринов.

Изложбата ще може да бъде разгледана през целия месец ноември.

Още снимки може да видите ТУК.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.