Разградската национална техническа гимназия се представи в Румъния

Преподавателите от Националната професионална техническа гимназия  „Шандор Петьофи“ в Разград Красимира Рачева и Светла Йорданова бяха избрани да представят работата си по проект за приобщаващо образование между 8 други училища в страната, съобщиха от ръководството на училището.

„FIERST” е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +, Ключова дейност 3: „Подкрепа за реформиране на политиките – Социално включване чрез образование, обучение и младеж“, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво, към по-широк кръг от учители и експерти на регионално и национално ниво. В консорциума, воден от „Заедно в час”, участват общо 7 партньора от България, Естония, Румъния, Великобритания и Швеция. В България партньори на „Заедно в час” по проекта са Министерство на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор.

Събитието бе в Букурещ, Румъния.  В него участваха представители на всички страни партньори по проекта и представители на Министерството на образованието на България, представляван от старши експерт Лазар Додев, и Лиляна Преотеса, директор на отдел „Проекти“ на Министерството на образованието на Румъния. Моника Менапейс от Отдел „Образование“ на Европейската комисия също се включи в панелните сесии.

Светла Йорданова и Красимира Рачева представиха как те работят по проекта с примери от техните класни стаи и работата на професионалната учебна общност, сформирана по проекта с още 6 колеги.

Участниците дискутираха различни методи за приобщаващо образование. Всяка една от страните сподели как работи по проекта: добри практики, различни дейности и своите предизвикателства. Обсъждането включи възможностите за общи социални и образователни политики с цел по-ефективно справяне с разнообразните предизвикателства в различните училища. Изводът, който бе направен, е, че за да бъде успешно приобщаващото образование, то трябва да обхваща всички заинтересовани страни – родители, училищни директори, учители, ученици, правителство, организация от неправителствения сектор и общността.

„Тенденциите в развитието на образованието са: „Приобщаващото образование и учене през целия живот“, сподели Лазар Додев.

НПТГ „Шандор Петьофи“ работи усърдно по справяне с предизвикателствата. Една от основните цели, по които ръководството и екипът работи в момента, е включването на родителите в училищния живот. Целият екип вярва, че всеки един ученик заслужава да получи най-доброто образование, да се развие и реализира успешно.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.