Пълна забрана за физическо наказание на децата предвижда правителствена стратегия

Въвеждане на пълна и изрична забрана за телесно наказание над деца, криминализиране на домашното насилие и ефективна работеща система за превенция, наблюдение и изпълнение на тези забрани.

Това предвижда проект за национална стратегия за детето за периода 2019 – 2030 г., качена за съгласуване на правителствения сайт за консултации.

Документът от над 70 страници тепърва ще минава през съгласувания, трябва да бъде одобрен и от правителството, и парламента. Едва след това ще се направи и план за изпълнението на стратегията със срокове и отговорни за промените институции.

Една от стратегическите цели на документа е забраната за телесни наказания над децата. Оповестени наскоро данни сочат, че седем от десет деца в България са жертва на насилие в семействата си. Други данни показват, че 88% от родителите осъзнават, че шамарите са неефективно възпитателно средство, но голяма част от тях продължават да ги прилагат.

Проектът за стратегия си поставя за цел да бъдат повишени компетентностите на здравните специалисти в областта на здравето, развитието и емоционалното благополучие на децата, развитие на уменията им за консултиране. Както и да се подобри разпознаването и реакцията при насилие и нездравословни методи за отглеждане на децата.

Макар от години властите да обещават реформа в детското правосъдие и да се твърди, че се работи по законови промени, проектът за стратегия до 2030 г. отново си поставя подобна цел: “Осъществяване на цялостна реформа в областта на правосъдието за деца и създаване на система за детско правосъдие, ориентирана към правата на децата.” Тепърва се планира създаване и прилагане на адаптирани процедури за участие на деца в административни, граждански и наказателни производства.

Заради все по-нарастващите проблеми около трафика на деца се предвижда да се закрепят на законово ниво съществуващите координационни механизми за третиране на случаи на насилие и трафик на деца.

Документът предвижда приемане на стандарти за информационна и дигитална сигурност и въвеждането им в практиката. Говори се за повишаване на дигиталната култура на децата и обучение за безопасно използване на съвременните технологии.

Макар по закон детските градини и училищата да нямат право да връщат децата със специални образователни потребности, стратегията предвижда още нормативни промени, въвеждащи задължение за изграждане на приобщаваща среда с цел приобщаването на децата с увреждания, децата от различен етнически произход и децата от различни уязвими групи. Предвижда се въвеждане на стандарти за качество на грижите в детските ясли и предучилищното образование в съответствие с Европейската рамка за качество за услугите за образование и грижи в ранна детска възраст.

Документът обещава повече спорт в училище, кариерно ориентиране, сексуално образование, повишаване на здравната култура, участие на децата и родителите в образователния процес.

Dnevnik.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.