Картичките на български ученици ще полетят в космоса на борда на ракета „Блу Ориджин“

КУРИЕРИТЕ НА КОМПАНИЯ „СПИДИ“ ЩЕ ПОСЕТЯТ БЕЗВЪЗМЕЗДНО ВСЯКО ЕДНО УЧИЛИЩЕ, ЧИИТО УЧЕНИЦИ ПОЖЕЛАЯТ ДА СЕ ВКЛЮЧАТ В КОСМИЧЕСКА ПОЩА * ПРОГРАМАТА ИМА И СВОЯ ФИЗИЧЕСКА ПОЩЕНСКА КУТИЯ – В ДЕТСКИЯ НАУЧЕН ЦЕНТЪР „МУЗЕЙКО“ В СОФИЯ

Преди четиридесет и три години България изпраща въздействащ интергалактически поздрав на борда на американската космическа сонда „Вояджър 2“ с песента „Излел е Делю хайдутин“. Оттогава незабравимото изпълнение на Валя Балканска пътува в открития Космос.

През 2020 г. страната отново ще има възможност да отправи послания към Космоса, но този път те ще се върнат обратно на Земята – с космически подарък!

Ученици от цяла България могат да участват в програмата КосмическаПоща на компанията „Блу Ориджин“ на основателя на Амазон Джеф Безос и нейната фондация „Клуб за бъдещето“. Участието на България в програмата се осъществява с подкрепата на инвестиционен фонд BrightCap Ventures и Министерството на образованието и науката.

От 15 септември до 23 октомври ученици от страната ще търсят отговор на въпроса „Защо Земята има нужда от Космоса?“ и ще го нарисуват на „космическа“ картичка. Създадените от българчета картички ще полетят към Космоса на едно от предстоящите изстрелвания на ракетата „Ню Шепард“ и ще бъдат изпратени обратно до всеки ученик с пощенски печат „Летял в Космоса“.

Докато навремето тогавашният президент на САЩ определя „Вояджър 2“ като стопкадър на съвременността си – „сбор от нашите звуци, научни постижения, изображения, музика, мисли и чувства“, то днес КосмическаПоща ще позволи на българските деца да представят своята визия за бъдещето ни на Земята, както и – защо не! – в Космоса.

Целта на Космическа Поща е да насърчи интереса на учениците в областта на STEM дисциплините (от английски Science, Technology, Engineering, and Math – наука, технологии, инженерство и математика, бел.ред.) и да започне разговор по теми като устойчиво използване на земните ресурси, етично проучване на Космоса и космическо инженерство. Програмата е страхотно въведение в изучаването на вселената и различните кариерни възможности в областта.

На специално създаден микросайт на български, „Клуб за бъдещето“ предоставя достъп на учениците и техните учители до своята стандартизирана учебна програмa, както и до редица предизвикателства, които да провокират техните разсъждения по темата за Космоса. Например, учениците могат да разработят маркетингова кампания за космически шоколад, да проектират уред, който работи в Космоса, както и да напишат космическа конституция. Така от упражнение по рисуване инициативата се превръща във възможност за създаване на решения, свързани с проучването на Космоса.

„Радваме се, че чрез нашата програма #осмическа Поща учениците в България ще се доближат до Космоса“, сподели Йозеф Райнке, директор на „Клуб за бъдещето“. „Колкото по-рано запалим учениците да продължат кариерата си в STEM, толкова повече таланти ще имаме по целия свят.“

„Силата на България в разработването на технологии и софтуер нараства експоненциално. Важно е да знаем, че имаме стойностни STEM програми, които развиват талантите на нашите ученици в научната сфера – нови технологии, инженерство, предприемачество“, каза Георги Митов, управляващ партньор в BrightCap Ventures.

 

„Тази инициатива има потенциала да мотивира следващото поколение млади създатели – тези, които ще разрешават проблемите на човечеството. Горди сме, че хиляди деца от цяла България ще имат възможността да изпратят свои картички в Космоса и да научат за научните постижения, които правят това възможно“, сподели Красимир Вълчев, министър на образованието и науката.

„Неминуемо ще се преместим на друга планета. Но е важно да пазим Земята чиста. Тя е нашият дом“

Куриерите на компания „Спиди“ ще посетят безвъзмездно всяко едно училище, чиито ученици пожелаят да се включат в Космическа Поща. Програмата има и своя физическа пощенска кутия – в детския научен център „Музейко“ в София, в която бъдещите изследователи могат сами да пуснат своето послание!

Инициативата се осъществява и с подкрепата на Фондация „Америка за България“, българската сателитна компания ЕндуроСат и Регионален инспекторат по образованието – София.

„Фондация „Америка за България“ се ангажира да помага на българските училища да подготвят младите за професиите на бъдещето. Затова вече над десетилетие Фондацията подкрепя разработването на учебни програми и инициативи в областта на STEM. Няма по-ефективен начин да мотивираме младите за научни кариери от това да им дадем възможността сами да проектират своето бъдеще“, каза Наталия Митева, програмен директор „Добро образование и работни умения“ във Фондация „Америка за България“.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.