За пръв път в историята частна компания изпраща астронавти в Космоса

Компанията “Спейс Екс” се готви да изстреля късно тази вечер двама американски астронавти към Международната космическа станция.

От космическия център на НАСА във Флорида трябва да дойде краят на деветгодишната пауза на пилотираните мисии на американската агенция. Символично е, че подновяването е от същата площадка, където бе и пследното изстрелване, преди да се наложи астронавтите да пътуват до МКС на руски кораби.

Както за “Спейс Екс” и ръководителя ѝ Илън Мъск, така и за НАСА изстрелването е историческо събитие. Астронавти не бяха излитали от САЩ, откакто НАСА прекрати програмата на совалките през 2011 г. Мъск от своя страна работи за създаване на космически кораби за многократна употреба, които биха намалили цената за изстрелване.

 

Може да е само началото

За да постигте собствената си цел, американската космическа агенция предложи милиарди на две компании, за да разработят собствени капсули – “Спейс Екс” (3.1 млрд. долара) и “Боинг” (4.5 млрд.). Очаква се втората компания да изстреля астронавти за пръв път едва догодина.

На борда на Crew Dragon на “Спейс Екс”, която ракетата Falcon 9 ще отнесе в Космоса, ще са астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен. Насроченият час е 16:33 ч. вашингтонско време или 23:33 ч. българско. Минути след изстрелването първата степен на ракетата трябва да се приземи на плаваща платформа в океана. Полетът ще продължи 19 часа.

Президентът Доналд Тръмп и вицепризидентът Майк Пенс ще наблюдават изстрелването на място според говорител на Белия дом. Мисията вече премина през тест миналата година, когато Crew Dragon успешно се скачи с МКС без астронавти на борда. Технически инцидент при тест на земята малко по-късно доведе до разследване, приклчило едва през януари.

За Мъск обаче мисията е само стъпка към друга цел. Тя е част от диверсификацията в космическата индустрия – сигнал, че частни компании могат да правят все повече неща, които в сектора изглеждаха немислими извън държавни агенции.

“Космическото такси”, както АП нарича кораба, излитащ днес, ще приближи идеята за достигане до Марс и ще я направи по-достъпна и възможна за поколенията, които сега живеят на Земята.

Междувременно НАСА планира да задели 2.5 млрд. долара за 48 места за астронавти, които да излетят до МКС с 12 полета, или малко над 50 млн. на полет – по-малко над 90-те млн., които получаваше Русия в последните години. За 9 г. “Роскосмос” спечели от превоза на американските астронавти поне 4 млрд. долара.

Ако изстрелването е успешно (заедно с по-късното връщане на астронавти), поевтиняването може да има и друг страничен ефект – бум на космическия туризъм, който НАСА критикуваше преди над десетилетие, а днес приема като възможен източник на приходи. Дали обаче (както смятат някои анализатори) тази стъпка може да е сравнима с разпространението на интернет, ще се разбере едва след като тя е факт.

Dnevnik.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.