Два риска за режим на водата в Лудогорието: трайното засушаване и големите загуби на вода – нужно е държавно финсиране за подновяване на водопреносната мрежа

„Две са основните причини, които водят към заплахи и рискове от режим на водоснабдяване за определени потребители.

Първата е трайната тенденция на засушаване, а втората – значителната загуба на вода, преди да стигне до потребителите – над 2/3 не стига до тях, а се губи по остарелите водопроводни мрежи“, каза управителят на „Водоснабдяване Дунав“ ЕООД Стоян Иванов на днешното заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, на което представи информация за състоянието на водоснабдителната мрежа и мерките на дружеството за недопускане на проблеми с водоснабдяването в населените места.

По думите му, повечето общини в областта са кандидатствали за държавно финансиране на проекти за реконструкция на водопроводната мрежа и очакват одобрение за реализацията им. В Разград са реконструирани не повече от 20% от мрежата. ВиК дружеството поддържа 1450 км водопроводна мрежа и разчетът показва, че всяка година минимум 10 млн. лв. трябват, за да се реконструира на парче амортизираната водопроводна мрежа. „Такива средства няма как да се финансират само от дружеството, което може да си позволи и инвестира между 600 хил. и 1 млн. лв. на година“, каза още Стоян Иванов и призова всички институции, както и народните представители, да вземат отношение и да настояват петте общини в област Разград да бъдат финансирани с приоритет за ВиК инфраструктура: Разград, Кубрат, Лозница, Цар Калоян и Завет, тъй като не са попречили на консолидацията на Вик дружеството, заради която се пропуска финансиране по ОП „Околна среда“.

В началото на заседанието областният управител Владимир Димитров заяви: „И моя, и ваша отговорност е да овладяваме бедствията в Разградско и когато е възможно – да ги предотвратяваме. През 2023 г. в областта имаше бедствени положения, но за наша радост през 2024 г. такива ситуации не са възникнали. Въпреки това, готовността на Областния съвет остава висока, а превантивните мерки продължават. Виждате, че не спирам да контролирам институциите, когато падна снега и да настоявам за по-добра координация помежду им“, каза той на представителите на институции, участващи в съвета.

На днешното заседание бе направен преглед на състоянието на защитата при бедствия в общините в област Разград през 2024 г. ; бяха приети Годишният доклад за състоянието на защитата при бедствия през 2024 г. и приоритетните дейности за намаляване риска от бедствия по общини и за областта, за които е необходимо финансиране през 2025 г. до националния съвет.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.