Eлена Иванова и Марина Босева – номинирани за наградата „Акад. Анание Явашов”

Тазгодишните номинации удостояване с Наградата на името на акад. Анание Явашов са за дългогодишните музейни работници Елена Иванова и Марина Босева. Те ще бъдат гласувани на предстоящата на 15 април сесия на Общинския съвет в Разград.

Марина Босева завършва през 1970 година завършва специалност „История” във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Велико Търново. През същата година постъпва на работа в Исторически музей – Разград, последователно като уредник и главен уредник в отдел „Нова история”, където изминава целия си професионален път до 2010 година. С трайно ориентирани интереси към музейното дело в България, през 80-те години на ХХ век Марина Босева завършва специализация в тази сфера на познанието в СУ „Св. Климент Охридски”. Изключително богата, плодотворна и разностранна е дейността на Марина Босева, както и безспорният й принос, свързани с изучаването, съхранението и популяризирането на културно-историческото наследство на Разград и региона във всички възможни форми.

С извършената събирателска работа М. Босева обогатява фондовете на отдел “Нова история” с ценни архивни единици и културни ценности от периода на Новото време. Има редица научни публикации в сферата на демографските процеси в Разградска околия, както и на военна тема. Обогатява фонда с копия на теченията на разградската преса. Нейна е идеята за цялостното заснемане на архитектурния облик на Разград през 90-те години на ХХ век. Изследователските ѝ интереси са фокусирани около обществено-политическото развитие на Разград и региона през периода от 1878 до 1944 г.  Автор на множество научно-популярни публикации в местната преса, участия в редица национални научни конференции, както и участие в организацията на такива на местно ниво. Автор на тематико-експозиционния план на постоянна експозиция за Димитър Ненов, както и на други временни експозиции. Тя е и един от организаторите на първите Музикални дни “Димитър Ненов” в Разград през 1977 г., които през годините се развиват, за да прераснат в Международен конкурс за млади пианисти. Автор и съавтор  в юбилейни и научнопопулярни издания.

Елена Иванова  се дипломира през 1973 година във ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий” със специалности „История” и „Български език и литература”.  Стартира професионалната си кариера като педагог в училището в с. Осенец. Впоследствие пътят й преминава през читалище „Развитие” – Разград, а от 1981 година постъпва на работа в Исторически музей – Разград. Тук до 2010 година тя е последователно уредник и главен уредник, като работи активно по проучването и популяризирането на историята на Разград и региона през периода XV – XIX век – едно „съдбоносно, драматично и романтично време от миналото ни, за което всеки новооткрит документ и артефакт е почти реликва”, както самата Елена Иванова характеризира естеството на своята работа.

В продължение на три десетилетия Елена Иванова надгражда, разширява и популяризира базисните проучвания на предшествениците си. Тя има многобройни участия в национални научни конференции, както е и организатор и на кръгли маси и научни конференции и на местно ниво. Има множество научни публикации в сборници и научни издания, 104 статии в местната преса, публикации в научните издания на музея, също така е автор на самостоятелни издания, брошури и дипляни. Автор и съставител е на мащабното изследване  „Военните действия на Източния отряд по време на Руско-турската война и освобождението на Разград” и сборника “Опълченци от Разградско”. По нейна инициатива в продължение на няколко години се провежда експедиция за събиране на сведения и заснемане на християнските храмове на територията на района. Така  са готови материалите за печат за 25 църкви. Елена Иванова е автор на тематико-експозиционния план на обновената и актуализирана през 2005 г. постоянна експозиция в къща музей “Станка и Никола Икономови”, както е и автор на много временни музейни експозиции. Нейните проучвания впоследствие стават и извор на информация са следващите изследователи на историята на Разградския регион.

Наградите са за постигнали високи резултати в областта на научните изследвания, съхранението, опазването и популяризирането на историческото наследство на Разград и региона и ще бъдат връчени на 18 май – Международния ден на музеите.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.