Две момчета намериха работа и дом благодарение на “Биовет”

Двамата средношколци от ПГХВТ „Атанас Ченгелев“ – Андрей Гъдев и Милен Иванов, вече са част от колектива на „Биовет“ АД, след като успешно завършиха паралелката по „Технология на биопроизводството“ в пещерската гимназия, съобщи kmeta.bg.

Деветнадесет годишните младежи са прекарали детството си в Центрове за социална закрила и корените на бащините им родове са в Стара Загора и Бургас. Поради стечение на обстоятелствата те идват в Пещера и решават да продължат образованието си в професионалната гимназия по химия.

Двамата са били на практика в предприятието, но вече прекрачват прага му като работници в различни цехове. И ако до момента практиката е разнообразявала битието им, вече ще се превърне в ежедневие, което носи и отговорности със себе си.

„Те ще бъдат назначени на временни трудови договори и когато покажат, че са сериозни, ще получат постоянен договор“, казва наставникът им Георги Щерев. Той е доволен от сегашните им показатели, но напомня, че когато човек започне да упражнява дадена професия, за да се утвърди му предстои още много дълъг път.

За Андрей е важно да благодари на служителите на Дневния център за настаняване от семеен тип в Пещера, където заедно с Милен са живели до момента. Поради завършването на гимназията, те повече не могат да останат там. Тогава ръка подава ръководството на „Биовет“ АД като осигурява не само работа, а и дом на двете момчета.

От първи юли те са настанени в общежитието на предприятието. Споделят, че имат всички удобства и се чувстват добре. За Милен важното решение да продължи в „Биовет“ се дължи на топлото и човешко отношение, което е срещнал от колектива и от прекия си наставник Георги Щерев. Него той сочи като пример, за човек способен да даде умен и навременен съвет, а също така и като голям професионалист.

Причината да изберат специалността в гимназията се дължи на директорката Славея Златанова, която лично ги е поканила да се запишат в паралелката, те не съжаляват, че са я послушали. По време на своето обучение младежите са получавали и трудови възнаграждения, тъй като в предприятието всеки час труд положен от учениците на обучителна практика се заплаща.

„Учениците са много доволни, защото първо усвояват теорията в реални условия и си създават ясна представа, какво ги очаква в бъдеще. На второ място те са доволни и от това, че в края на месеца си получават изработените с честен труд пари.“ – казва Георги Щерев. „Смятам, че създаването на трудови навици у децата е изключително важно, а също така то им действа и възпитателно. Има деца, които казват: „Едва сега разбирам как си изкарват парите моите родители.“ Това ги учи и да си правят сметка на приходите и да не си харчат парите за ненужни вещи.“ – допълва Георги Щерев.

Момчетата няма да плащат наем за стаята си. Общежитието е изцяло обновено и предназначено за начинаещи кадри на предприятието. В него могат да намерят място и работниците, които не са родом от Пещера и не могат да се прибират всеки ден у дома.

„Всички записали се в паралелката „Технология на биопроизводствата“ получават в началото на годината еднократна помощ в размер на 100 лева. Освен това в зависимост от успеха си, получават стипендия от 40 до 60 лева. На пътуващите от околните селища Брацигово, Бяга, Козарско, Исперихово покриваме пътните разходи. Средствата които заделяме за младите хора не са малки, (близо 100 000 лв. за година, от които за стипендии 40 хиляди лева) но ние не само инвестираме в бъдещите си кадри, но и споделяме отговорността за качеството на професионалното обучение и въобще за възпитаването в труд и отговорност на младите хора.“ – допълни Георги Щерев.

Добрата новина е, че избора на Андрей и Милен са направили още трима средношколци, които през есента ще се присъединят към колектива на „Биовет“ АД.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.