„Три дни Разград беше сцена на световната култура и изкуство, беше с аромат на мляко и на билки, на това, което добиваме от нашата земя.
Всичко това обаче нямаше да се получи толкова добре, ако вие не бяхте се показали като гостоприемни граждани на нашия красив град, ако не бяхте отворили сърцето си към света и показали вашата любов към тези прекрасни артисти, които се изявяваха на разградска сцена през тези 3 дни. Благодаря ви!”.

Така се обърна към жителите на Разград на официалното закриване на XXIII издание на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествени занаяти Кметът на Община Разград Добрин Добрев. Той благодари и на екипа, организирал мащабното събитие: отдел „Култура, туризъм и международни дейности” в Община Разград, на техническите служби, на „Ремонтстрой” и „Паркстрой”, на културните институти и читалищата, които направиха толкова пъстра тази програмата, на доброволците и на Младежкия център.
„Всяко издание на Панаира внася все повече колорит, пъстрота и любов в нашия град, убеден съм, че от този момент нататък всички ще броим дните до следващия, когато отново ще е лято и отново светът ще бъде тук при нас, в Разград“, каза още Добрин Добрев. Той пожела и догодина да сме тук и да посрещнем нашите гости с отворени сърца”.
В третия, последен, вечерен концерт от Панаира разградската публика аплодира: атрактивните индийски танцьори от „Indian World Cultural Forum”; завладяващите песни и танци на „Дансанте” от Сен Луис, Аржентина; красивите изпълнения на „Halk Dansları Topluluğu” от Авджълар, Турция, както и разградските ДТА „Лудогорче” и Капанския ансамбъл.
Освежаващ дъжд опита да прекъсне концерта, публиката се скри под дървета и близки сгради, Капанският ансамбъл, чийто беше редът в програмата обаче излезе на сцената. Много скоро дъждът спря и по-голямата част от публиката се върна на площада, за да аплодира изпълнителите от всички формации. В края на концерта ръководителите на съставите получиха грамоти за участие в Панаира от кмета Добрин Добрев. Празнична заря озари небето, а след това публика и изпълнители се хванаха на кръшно българско хоро.
По-рано през деня част от ръководството на Община Разград се срещна с два от чуждестранните състави: аржентинската формация „Дансанте” и изпълнителите от „Indian World Cultural Forum” от Индия.
В последния панаирен ден бяха представени и резултатите от конкурса за производители на млечни продукти „Баш Майстор”. Титлата бе спечелена от Диан Добрев от Осенец. Призове обаче имаше за всички.
Български носии и фолклорни танци завладяха площад „Независимост” след връчване на наградите на млекопроизводителите. Ревю на експонати от колекциите с народни носии на наши съграждани бе редувано с изпълнения от откритата сцена „Талантите на Лудогорието” на танц от този регион, представен от един от клубовете по народни танци в Разград. Павлина Атанасова представи женски костюми от различни етнографски области на страната. Акцент в колекцията на Теодор Тодоров път са капанските носии.
В откритата сцена участваха: Танцово студио „Калина-Рада”, Танцов клуб „Абритус”, Клуб по танци „Капанци”, Танцов клуб при читалище „Напредък”, Детска танцова школа към ОУ „Никола Икономов”, Колектив за изворен фолклор към читалище“ Напредък”, Танцов състав „Лудогорско настроение”, Битов оркестър към читалище „Напредък”, изпълнители от Музикална школа „Илия Бърнев”.
Кулминацията на събитието бе едно много красивои вълнуващо дефиле на пазители на традициите – хора, които предават българщината на следващите поколения – облечени в носии майки и деца, баби и внучета. Много аплодисменти събраха: Павлина Атанасова и 5-годишната й дъщеря Стамена; Лидия Станчева – ръководител на ДТС „Гецовлийчета” и нейните възпитаници Или на 5 г. и Святомир на 9 г.; Владислава и децата й – Преслав на 4,7 г. и Даниела – на 2,4 г.; Марияна Русева и 8-годишната й внучка Дея; Радослава Недялкова и 9-годишният й син Недислав; Ивелина и 8-годишната й дъщеря Вали; Румяна Стоянова и 9-годишният й син Никълъс; Павлина Станчева и 5-годишната й дъщеря Славена Иванова; Дочка Иванова и нейната внучка Станислава – на 2 г. и 10 месеца; Ваня Петрова и синът й Павел – на 1 г. и 11 месеца заедно с баба му Даниела Петрова; Ралица Щерева и 8-месечната й дъщеря Рая.
/e-Razgrad/
Views: 193