Туристически поход сложи началото на събитията за 147 години от Освобождението на Разград

Утрото на Атанасовден е и слънцето студено се усмихва на групата от над 50 туристи, които изминаха 10 километров маршрут през горите на селата Просторно, Топчии и Побит камък.

Походът е организиран от ТД „Буйна кръв“ в чест на 147 години от Освобождението на Разград. Стартът бе от с. Просторно, където кметът на селото Ивелин Господинов топло посрещна туристите с горещ чай, погачи с шарена сол и пожела лек преход.

От Просторно към групата се включиха още 4-ма ентусиасти . Часът е към 10.30 а земята е още замръзнала, въпреки опитите на януарското слънце да я размрази и да направи похода „кален“.

За близо час многобройната туристическа група превзе близо 5 километровия маршрут до Топчии. Най-възрастният участник бе 80 годишния Георги Христов – бивш военен, който живее в Ушинци и за първи път се включва в традиционния поход. А най-младият участник бе 9 годишната Виолета, която обича туризма, танците и спорта.

В Топчии туристическата група по традиция бе посрещната на площада пред Войнишкия паметник. Секретарят на кметството Милена Дончева запозна участниците с историята на селото и отбеляза, че е интересно съвпадение походът да ена Атанасовден по нов стил, а Топчии празнува своето Освобождение на 31 януари – също Атанасовден, но по стар стил. Участниците в похода разгледаха подредената интересна колекция от капански мотиви в изложбената зала на читалището.

След кратка почивка групата пое по следващия 5-километров път през гората към село Побит камък. Слънцето вече се беше качило високо и маршрутът стана кален.

С много настроение и усмивки туристите стигнаха финала в Побит камък. Тук също ги очакваше топло посрещане и приветстване от кмета на селото Валентина Василева.

На края на похода – след внимателен оглед и класация, председателят на ТД „Буйна кръв“ Диана Неделчева раздаде грамоти за „Най-кална обувка“ на печелившите.

Йорданка БОЗАДЖИЕВА

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.