3 януари 2025 г., петък, няма да бъде обявен за неучен ден за цялата страна, съобщиха от образователното министерство. Поводът изобщо да се разглежда тази възможност от МОН бе искането на кмета на София Васил Терзиев.
По-рано днес той обяви, че ще предложи на министъра на образованието и науката 3 януари да бъде обявен за неучебен ден с негова (на министъра) заповед. Като мотив Терзиев посочва, че въпросният петък е единственият учебен ден в седмицата от 30 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. Това според него би създало неудобства за семействата.
“С мисъл не само за учениците на София, а за всички деца, кметът Терзиев ще направи предложение до министъра на образованието. Надяваме се, че това ще бъде в полза както на работата на учители и ученици, така и на личните планове на семействата”, се посочва в съобщението от администрацията на кмета.
Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование в компетенциите на министъра на образованието и науката е да се обявят учебни за неучебни дни или неучебни – за учебни. Кметът на съответната община може да обявява до три учебни дни за неучебни в една учебна година, но само в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства или за деня на честване на празника на общината, след като уведоми началника на Регионалното управление на образованието. Тоест, заповед на кмета Терзиев би важала само за учениците в Столична община.
Вчера общинският съветник Борис Бонев от групата на “Продължаване Промяната – Демократична България” и “Спаси София” обяви, че са предложили 3 януари да бъде неучебен ден в София и се очаква само заповедта на кмета.
От МОН, по повод искането на Терзиев, обясняват, че според училищния закон графикът на учебното време се утвърждава преди началото на учебната година. “През юли МОН изготви проект на график, който беше публикуван на обществено обсъждане, като в хода на процедурата официално постъпиха 93 становища. Столична община няма предложение в законоустановените срокове”, казват от МОН. И подчертават, че “графикът на учебното време касае стотици хиляди семейства и всички обсъждания за неговите промени и корекции следва да са резултат на внимателно обсъждане”.
От ведомството припомнят възможността кметовете на общини да обявяват до три неучебни дни в рамките на годината. “Графикът почива и на законово определени разпоредби. Императивно е регламентирано в нормативната уредба броят на учебните дни за всеки учебен срок. Затова и всички предложения за промяна в него следва да се съобразяват с тези изисквания и следва да се правят преди началото на учебната година. Така семействата могат да планират почивките си и дните, в които децата няма да бъдат на училище и се нуждаят от грижа от възрастен”, добавят още от министерството.
Дир.бг
Hits: 0