Продължава записването на участници в две от събитията от програмата на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти.
И двете са насочени към малките жители и гости на града. Записването за детска работилница „Първи стъпки в занаята“ е на тел. 0876978237. Работилницата ще се проведе на 22 юли, понеделник от 9.00 до 12.00 ч. в Етнографския музей в Разград. Ще бъдат представени три занаята. Първи уроци в плъстенето на вълна ще им покаже Донка Иванова от село Раковски, на везбарство ще ги учи Детелина Дачева от Разград, а на тъкане на стан – „Живото човешко съкровище“ Николинка Ангелова от Гецово.
Малките художници пък ще имат възможност за изява на следващия ден – 23 юли, вторник. Детският пленер по рисуване на тема „Панаир на киселото мляко“ ще се проведе между 9.30 и 11.00 ч. в градинката пред Художествената галерия „Проф. Илия Петров“. Записването е на тел. 0889358192.
Панаирът на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти се открива в неделя, 21 юли. Церемонията е от 18.30 ч. на площад „Независимост“ пред Общинския културен център. Щандовете, на които ще се подредят продукцията си занаятчии и производители на хранителни продукти, ще са отворени от началото на деня. Те са разположени в централната част на града, заради което с кметска заповед в този район е въведена временна организация на движението. Таксиметровата пиаца до 24 юли е изместена пред Дома на услугите. Заради вечерните дефилета на танцовите състави се въвежда и временно преустановяване на движението за 1 час по ул. „Св.св. Кирил и Методий“ – от кръстовището с бул. „България“ до южното платно на ул. „Бели лом“, по ул. „Цар Асен“ от кръстовището с бул. „България“ и по бул. „България от кръстовището на ул. „Княз Дондуков“ до началото на пешеходната зона.
110 са занаятчиите, чиито произведения ще видим по щандовете в централната част на града. Сред занаятите са: художествена обработка на дърво, обработка на тъкани, изработка на накити, художествено леене, керамика, плетива, дърворезба, плъстене, декупаж и декорация, изработка на национални кукли, изработка на национални костюми, иконопис, моделиране на кукли от пясък, изработка на декоративни свещи и сапуни и много други. Занаятчиите са от всички краища на страната: Хасково, Стара Загора, Троян, Елхово, Бургас, Варна, Казанлък, Русе, Габрово, Сливен, Разград и други.
На търговските щандове ще представят своя продукция и 12 производители на мляко и млечни продукти, те са от Левски, с. Бачково, с. Врабево-Троянско, с. Костелово-Врачанско, с. Бачково-Пловдивско, София, Кубрат, Езерче, Осенец, Дряновец, Стражец и Гецово. Мандрите ще участват в конкурс за най-добър производител на млечни продукти под надслов „Баш Майстор“. Продуктите, които са произвели, ще се оценяват от професионално жури, но ще има и награда на публиката. В първия ден на Панаира на фейсбук страницата на Община Разград ще бъдат качени снимки на всички производители с кратка информация. Любимият на публиката производител ще бъде определен според броя харесвания и ще бъде обявен на третия ден от Панаира, по време на откритата сцена „Талантите на Лудогорието“. Щандове ще имат и 29 производители на други храни: месни продукти, мед и пчелни продукти, тахан халва, ядки, сушени плодове, подправки, конфитюри, лютеници, разядки, ябълков оцет, биошафран и други. Ще се продават билкови масла и козметика.
Както на всички организирани през последните години от Община Разград събития се предоставя безплатно площ за представяне на каузите на няколко благотворителни организации и сдружения. Тази година това ще са: Сдружение „Жанета“, Център „Подай ръка“, Сдружение „Диабет“, каузите „Заедно за Ачо“, „Приятели на Антония Марчева“.
Първото събитие от Панаира след официалното му откриване е избор на Кралица на Панаира на киселото мляко. Конкурсът започва в 19.00 ч. на площад „Независимост“. Изборът е между танцьорки от съставите, които ще се изявяват във вечерните концерти. Победителката и двете подгласнички повеждат дефилето на танцовите състави във всяка от трите вечери към площад „Момина чешма“. На сцена „Ларго“ в първата вечер от 20.30 ч. ще видим изпълнения на: ДТА „Лудогорче“, СФ „Лудогорска младост“, Капански ансамбъл, състави от Турция, Уругвай, Грузия и Коморски острови.
Във втората вечер, 22 юли, дефилето е предшествано от забавното състезание щафета „Да правим таратор, а не терор“. То започва в 19.00 ч. пред Новия театър, в него участват отбори от танцовите състави. Във вечерния концерт участват: изпълнители и състави от читалище „Напредък“, формации от Турция, Румъния, Мексико и Тимор Лесте.
В третия ден на Панаира, 23 юли, от 18.30 ч. е откритата сцена „Талантите на Лудогорието“, на която ще се изявят индивидуални изпълнители, колективи, детски фолклорни състави, клубове за народни танци. Във вечерния концерт участват: ДТШ „Хорце“, Градски мажоретен състав, Турция, Румъния, Кипър, Китай и Фолклорен ансамбъл „Тракия“.
Панаирът ще завърши с празнична заря в края на третия концерт.
Вечерните концерти ще се излъчват в реално време от телевизия КИС 13 в интернет, както и на сайта на Община Разград.
Три чуждестранни официални делегации ще гостуват на Разград по време на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти. Делегацията от молдовския град Стаучени се води от кмета Александр Ворнику, в нея участват и двама общински съветници – Василе Кантарджи и Виктор Холостенко. На 22 юли ще бъде подписано Споразумение за партньорство и сътрудничество между побратимените градове и побратимяване между Кметство Стаучени (Община Кишинев) и Община Разград. Петчленната официална делегация от дългогодишния ни град побратим в Турция Авджълар ще се води от двама зам.-кметове – Мехмед Мандаки и Есма Йозкан. В нея участват и: Ферди Камбероуглу – общински съветник, Хюлия Алтън – експерт международни връзки и Месут Гюлшен – директор „Култура и социални дейности“. Четиричленната официална делегация от румънския град побратим на Разград Кълъраш се води от Йонут Саву – директор „Публична администрация“, в нея участват: Флориан Зика – директор на Техническия департамент, Александру Раду –експерт „Икономика“ и Стелиян Алдеа – местен съветник.
Сред официалните гости на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти ще е и председателят на УС на Националната секция на CIOFF България Емил Павлов. От 2011 г. разградският Панаир е с престижния статут „Международен Фестивал на CIOFF“, първоначално за 10 години, а през 2021 г. статутът от акредитираната към Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО бе продължен за още 10 години.
Нов елемент в украсата на града в навечерието на Панаира на киселото мляко е арката до фонтана с момченцата в градинката до Часовниковата кула. Тя е изградена от „Паркстрой“ и е подходящ фон за снимки за жителите и гостите на града по време на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти.
/е-Razgrad/
Hits: 0
Здравейте и как да проследя целия панаир и програмата Ви като съм от Ст Загора. Няма как да присъствам на събитието