С консенсус за търсене на подкрепа на проект за ремонт на Градската пречиствателна станция завърши работната среща за неприятните миризми в Разград. Тя бе инициирана от директора на РИОСВ – Русе Цонка Христова, но Община Разград домакинства на дискусията, съобщиха от пресслужбата на местната управа.
В срещата Общината бе представлявана от зам.-кмета Добрин Добрев, председателя на Общинския съвет Стоян Ненчев и общинските съветници Калоян Монев, Иво Димитров и Огнян Обрешков, участваха и областният управител Драгомир Златев, директорът на РЗИ д-р Ася Генева, управителят на „Водоснабдяване-Дунав“ инж. Стоян Иванов и експерти от институциите.
От екоинспекцията потвърдиха позицията си, че замърсяване на въздуха в Разград няма, но проблем с миризмите има, от 2017 г. досега в екоинспекцията са подадени 168 сигнала от граждани на Разград.
Цонка Христова изтъкна, че за разрешаването на проблема с миризмите е необходим основен ремонт на Градската пречиствателна станция и на канализацията. Управителят на „Водоснабдяване-Дунав“ Стоян Иванов призна, че техническото състояние на пречиствателната станция е лошо, защото никога не й е правен основен ремонт. И той, и зам.-кметът Добрин Добрев увериха, че проект за такъв ремонт има, но не се отпуска финансиране от държавата, тъй като на територията на Разградска област няма консолидирана асоциация по ВиК. Търсени са и други възможности за финансиране на проекта, но засега без резултат. Всички изразиха надежда, че скоро ще бъде отворена Оперативна програма „Околна среда“, където Община Разград е допустим бенефициент.
Обсъдени бяха резултатите от трите станции от системата за мониторинг на качеството на въздуха, която Община Разград инсталира. Експертите от екоинспекцията оспориха данните, които показват, и увериха, че мобилната станция, която посещава Разград четири пъти годишно по 13 дни, е професионална и отчита точни резултати. Според тях от 7 юли до днес няма превишаване на нормите. Данните от общинските станции са индикативни и показват периода, в който се завишават показателите – коментира областният управител Драгомир Златев. Той препоръча проверките на екоинспекцията да се извършват след работно време.
На срещата бяха обсъдени и възможности източниците на миризмите да са повече от един, като от екоинспекцията увериха, че извършват проверки и в промишлени предприятия в различни периоди.
От РЗИ не обявиха категорична връзка между миризмите и нивото на заболеваемост от белодробни заболявания, но д-р Генева обясни, че миризмите също са от значение за здравния комфорт при хората. Тя съобщи, бе белодробните заболявания от години са водещи за региона, като в различните година са на първо или второ място. Д-р Генева допълни, че е извършена и консултация с експерт от Националния център за общественото здраве, който обяснил, че повторението на замърсяване е предпоставка за повишаване на заболеваемостта.
Срещата завърши с уверение, че всички институции ще работят в подкрепа на идеята за ремонт на пречиствателната станция, като ще се търси съдействие и от народните представители от региона и от централната изпълнителна власт. Проблемът на Разград ще бъде поставен от директора на РИОСВ след два дни и пред министъра на околната среда и водите.
/e-Razgrad/
Hits: 34
За съжаление това е отбиване на номер. Основният замърсител е Биовет. Решението е при него да се пречистват газове и отпадни води.. Решение има и български специалисти също. Средствата трябва да са за сметка на замърсигеля. Това е повече от ясно.