180 туристи „превзеха“ Лудогорието на Джулая

В прекрасния, летен празник Джулай 180 туристи от 13 туристически дружества предимно от Североизточна България се включиха 10-та проява на разградското ТД „ Буйна кръв“ – „ С „Буйна кръв“ опознай Лудогорието“! Някои от тях посрещаха „Джулай морнинг“ по пътя.
Към 10 часа площадът в разградското село Каменово се изпълни с туристи, прииждащи с автобуси и коли от Добрич ,Варна, Силистра, Павликени, Велики Преслав, Генерал Тошево, Шумен, Велико Търново, Русе, Търговище, Дулово, Бургас и Разград. Всички бяха дошли с ентусиазъм да опознаят заедно с красивата лудогорска природа и да се запознаят с богатата история на Лудогорието.
В Каменово председателят на ТД „Буйна кръв“ Диана Неделчева посрещна туристите с кратко приветствие и по традиция с погачи, шарена сол и чаша вино.
Кметът на селото Пламен Христов запозна туристите с историята, културните и природни забележителности на селото, а децата от ДФТ „Капанче“ към читалището в селото впечатлиха участниците с прекрасни танци.
В истински летен зной последва над 14-километров поход по маршрут – с. Каменово – с. Топчии – с. Просторно.
Сред живописни скали и пещери в сърцето на природния оазис на Лудогорието, съпроводени от песента на птиците и препичащи се гущери по нагретите камъни, започна над двучасовият поход Каменово – Топчии. Всяка дестинация има тайно кътче, което дори запаленият турист не знае. В Лудогорието такава е Каменово- Топчии. Според легендата местността над село Топчии някога е била легло на море, като в югоизточния дял на една от скалите стоят стари, железни халки, за които били завързвани корабите и лодките. Някои от по-наблюдателните туристи имаха късмет и си намериха причудливи скални вкаменелости, останали от древни времена.
И така – движейки се по „брега на някогашното море“ , многобройните туристи се спуснаха към река Топчийска и Етнографския комплекс в селото.
Там гостите туристи имаха възможност да разгледат и се запознаят с богатата експозицията, създадена да съхрани традициите, бита, културата, обичаите и облеклата на капанците. За някои от участниците, които за първи път чуват думата „капанци“ най-впечатляваща бе женската риза „капанка“ със своеобразна ръкавна шевица на капки, от където произхожда и името капанци /според народната етимология/. Самодейци към читалището в Топчии посрещнаха туристите в капански носии и ги гостиха с вкусни соленки, топъл и студен чай.
Изслушвайки разказа на кмета на селото Мирена Симова, туристите се запознаха с богатата история, култура и природни забележителности, сред които и впечатляващите 8 скални пещери на Топчии, за някои от които се носят легенди за скрити златни съкровища.
Отпочинали и обогатени с много впечатления от красотата и историята на този лудогорски край, многобройната туристическа чета пое към следващия едночасов преход: с .Топчии – с. Просторно, където бе и финалът на похода.
Този почти 5-километров преход, беше обеден „горещ и парещ“ / термометърът показваше 31-32 градуса/. На площада в селото, под дебелата сянка на дърветата, кметския наместник Нели Хараламбиева бе организирала прекрасно посрещане на 180-те туристи – с погачи, минерална вода и чаша вино .След краткото експозе за историята на селото, младежите от Комплекса за социални услуги за пълнолетни лица с увреждания зарадваха участниците със силна и стилна музикална програма, а туристите им отвърнаха с бурни овации и топли усмивки.
Най-възрастният турист бе дядо Григор – на 84 години от Търговище, а най-младите участници – близнаци от Добрич- бъдещи първокласници.
И както е казал Аристотел: „Във всички творения на природата има нещо прекрасно.“

Hits: 51

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.