20 години „лишаване от свобода“ при първоначален строг режим получи Креон в симулиран съдебен процес по „Антигона“

По време на инизиативата „Дни на отворени врати“ в Районен съд – Разград се проведе симулиран наказателен процес по изучаваната в гимназиалния курс трагедия „Антигона“ на Софокъл.

Ученици от 8 „б“ клас на ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ – Разград влязоха в ролите на прокурор, подсъдим, защитници, граждански ищец, свидетели и съдебен състав.

Основна заслуга за идеята и реализирането на импровизирания съдебен процес има преподавателят по български език и литература Севдалина Петкова, както и нейните ученици, които с ентусиазъм сами подготвиха своите свидетелски показания и пледоарии.

Председателят на Районен съд – Разград съдия Нели Генчева, съдия Ивана Тодорова, съдебният помощник Бехра Зюлкяр, прокурорите Веселка Събева и Павлина Узунова от Районна прокуратура – Разград също оказаха подкрепа и направляваха процеса с ценни съвети.

По време на съдебната битка осмокласниците демонстрираха знанията си по изучаваното литературно произведението.

След приключване на съдебното следствие в своята пледоария прокурорът по делото заяви, че Креон е виновен не само за смъртта на Антигона, но и на други невинни хора, които не са имали възможност да се противопоставят на неговите жестоки решения. Представителят на държавното обвинение подчерта, че царуването на Креон показва как властта, когато е използвана без разум и състрадание, може да доведе до непоправими последствия. Акцентира, че неговата гордост и самоувереност до самия край показват, че той не съзнава стореното и не го смята за грешно. Разкаянието му идва, когато той лично усеща тежестта на грешка си, когато губи семейството си. Поради тези съображения прокуратурата поиска от съда Креон да бъде признат за виновен.

Адвокатът на Креон обясни, че подзащитният му като цар на Тива е длъжен да поставя закона и реда над личните си чувства. Изтъкна, че като държавник Креон е обявил Полиник за предател, защото е нападнал собствения си град и народ. Вярвал е, че да остави тялото на Полиник непогребано е справедливо наказание, което да служи като предупреждение за всички врагове на Тива. Антигона е част от народа, а Креон е отговорен за целия народ, каза още в пледоарията си адвокатът му, като подчерта, че тя не е мъченица, а човек, който съзнателно е нарушил закона. В хода на трагедията, Креон осъзнава грешките си и решава да освободи Антигона, макар че действията му са закъснели. Това показва, че не е безчувствен тиранин, а човек, който търси баланс между закона и морала, каза още адвокатът му и заяви, че Креон е невинен, тъй като действията му са в името на държавата.

В правото на последна дума подсъдимият Креон сподели, че за него присъдата няма значение, тъй като е загубил най-близките си – своя син и съпруга.

След пледоариите на страните, съдебният състав на Районен съд – Тива, в открито съдебно заседание през 431 година пр. Хр. призна Креон за виновен в това, че в периода след издаване на заповед, с която забранява погребението на Полиник – брат на Антигона, чрез злоупотреба с власт и чрез психически натиск, е довел до самоубийствата на Антигона, Хемон – годеник на Антигона и Евридика – майка на Хемон и съпруга на Креон, като деянието му представлява склоняване към самоубийство по чл. 127, ал. 3 от НК. Съдът наложи на Креон наказание 20 години „лишаване от свобода“, което да изтърпи при първоначален строг режим, като присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Окръжен съд – Тива в 15-дневен срок.

В края на  симулирания съдебен процес  учениците  получиха Конституции, осигурени от Висшия съдебен съвет.

/e-Razgrad/

Hits: 2

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.