Те са най-умните птици на планетата

Решават сложни логически задачи, говорят, смеят се, емпатични са

Гарванът отдавна се свързва със смъртта и тъмните поличби, но истинската птица донякъде е загадка. Предлагаме ви 7 увлекателни факти за гарваните, които ще ви накарат да ги понаблюдавате с интерес днес в парка или в кварталната градинка.

 

  1. Гарваните са едни от най-умните животни.

По интелигентност могат да се сравняват само с шимпанзетата и делфините. Доказват го много опити с черните големи птици, в които те извършват поредица от много сложни и точно преценени своевременни движения, за да достигнат до храната си (вижте двата уникални клипа по долу). В дивата природа гарваните бутат скали върху хората, за да не стигнат до гнездата им, крадат риби от мрежи, пуснати в заледени водни басейни и се правят на умрели до труп на бобър, за да откажат други хищни птици от вкусно угощение.

 

  1. Гарваните могат да имитират човешката реч.

В плен гарваните могат да се научат да говорят по-добре от някои папагали. Те имитират и други шумове, като например автомобилни двигатели. Известно е, че гарваните имитират „езика“ на вълци или лисици с хитроумна цел: да ги привлекат към трупове на животни, които гарванът не е в състояние да оглозга сам. Когато хищникът се нахрани, гарванът получава остатъците.

 

  1. Гарваните са изключително игриви.

В Аляска и Канада са наблюдавани гарвани, които използвали покрити със сняг покриви като пързалки. В Мейн те са били видени да се търкалят по снежни хълмове. Често играят с други животни като вълци, видри и кучета. Гарваните дори правят играчки – използват пръчки, клони, топки за голф или камъчета, за да играят помежду си или сами. А понякога просто се присмиват на други същества, защото са им смешни.

 

  1. Гарваните правят странни неща с мравки.

Те лежат в мравуняци и се търкалят в тях, оставят се мравките да ги полазят или пък ги размазват с човките си по перата си. Този номер го правят сойките и враните. Орнитолозите не са съвсем наясно защо гарваните правят това. Хипотезите са от допускането, че мравките са като инсектицид и фунгицид за птицата, до факта, че секрецията на мравките действа успокояващо на птичата кожа.

 

  1. Гарваните използват жестове за общуване.

Изследване на австрийски учени установи, че гарваните сочат с човките си, когато искат да покажат предмет на друга птица, точно както правим с пръсти. Те също държат предмет, за да привлекат вниманието на друга птица.

 

  1. Гарваните са адаптивни.

Те могат да живеят в най-различни местообитания, от снежните полета до пустинята, из планини и гори, в големия град. Те са всеядни чистачи: ядат риба, месо, семена, плодове, мърша и боклук. Комбинативни са: единият гарван ще разсее другото животно например, а другият ще открадне храната му. Живеят около 17 години в дивата природа и до 40 години в плен.

 

  1. Гарваните проявяват съпричастност един към друг.

Въпреки своята пакостлива природа, гарваните изглеждат способни да изпитват съпричастност. Когато приятелят на гарвана загуби в битка, те сякаш утешават победения. Те също така помнят птици, които са им харесали и могат да ги познаят дори три години след срещата им.

spisanie8.bg

Hits: 30

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.