С нови отличия попълниха колекцията си възпитаниците от класа по вокално майсторство на музикалната школа „Илия Бърнев“ към Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград. Талантливите певици Мартина Матева, Ренета Петрова, Йолина Петрова и Фатме Топчева се завърнаха с първи награди от Националната фолклорна среща “Автентичност и съвремие”, което се проведе в края на миналата седмица в Попово, съобщи днес на пресконференция директорът на музикалната школа Деян Денчев. Той заяви, че шестото издание на песенния форум е събрал над 3 800 изпълнители, които са участвали на четири фестивални сцени. На сцената на Дома на културата в Попово младите таланти от Музикалната школа в Разград са впечатлили журито и публиката с автентична визия и вокална техника. По думите на Денчев постиженията им са резултат от високия професионализъм на преподавателя им Детелина Тодорова, която журито е удостоило със специална награда – приз “Висок преподавателски професионализъм”.
„При награждаването журито заяви, че е впечатлено от подготовката на нашите деца, които изпяха песни от пет фолклорни области в страната. По думите на Лиляна Галевска и Галина Дурмушлийска песните са поднесени с изключително сценично поведение, изпяти с точна специфика и орнаментика, характерна за всяка фолклорна област“, разказа директорът на музикалната школа в Разград. Той изказа своята благодарност към децата за труда и постиженията им през годината, както и на преподавателите за високия професионализъм, с който работят и пожела на всички хубаво и щуро лято.
Детелина Тодорова изрази своята гордост от постиженията на учениците си. Тя благодари и на всички родители за тяхната подкрепа. Музикалният педагог обясни, че на сцената на Националната фолклорна среща “Автентичност и съвремие” Мартина Матева е изпяла песни от Шопската фолклорна област, Ренета Петрова се представила с добруджански песни, Йолина Петрова с песни от Пазарджишкия край, а Фатме Топчева с песни от Тракийската и Родопска фолклорна област.
Тодорова заяви, че успехите на възпитаниците й са постигнати с много труд, постоянство и изработване на най-малките детайли във всяка една песен. „Във всяко едно дете виждам определен стил и определена песен от определена фолклорна област, затова е много важно правилният избор на песен“, добави Детелина Тодорова.
Музикалният педагог и четирите й възпитанички ще участват в майсторски по народно пеене, който ще се проведе в началото на август в Котел. Поканата им е отправена специално от Галина Дурмушлийска.
След ваканцията новият творчески сезон за децата от класа по вокално майсторство ще започне с подготовка на нов репертоар, с още по-сложни песни. Те ще имат участие и в две големи събития – заключителния концерт, посветен на 155 години от основаването на Народно читалище „Развитие 1869“, който ще се проведе в края на календарната година, и концерта, с който през 2025 г. ще се чества 70-та годишнина от създаването на музикалната школа „Илия Бърнев“, каза Деян Денчев.
/АКМ/
В ДОПЪЛНЕНИЕ
Hits: 0