„Тази година е класически лоша за царевицата“, каза пред журналисти един от най-големите агробизнесмени в Лудогорието – Стефан Пенев, който днес бе домакин на третия във фирмата му „Стефан Георгиев – НИМ“ „Открит ден на царевицата“.
Според него всички климатични условия са били против нормалното развитие на пролетната култура с иначе изключителен потенциал – липса на достатъчно влага не толкова в почвата, колкото във въздуха и продължилото вече повече от два месеца рекордно горещо време.
Въпреки всичко, в опитното поле край лознишкото село Крояч, пред колеги, партньори, клиенти и приятели от цялата страна Стефан Пенев представи 101 хибрида /българска и чуждестранна селекция/ на „Царицата на полето“, както той нарича царевицата.
В лошата година агробизнесменът е видял и неща, които сега трябва деитайлно да бъдат анализирани и активно прилагани напред във времето – гъстота на сеитбата и сроковета на сеитбата. Оказва се, че площите с гъсто засети посеви са се провалили. Същото се отнася и за късно засетите.
„В сектора върви много сериозна дискусия дали конвенционалните процеси при отглежданетно на царевицата да не бъдат заменени с нови технологии – без оран, а само малка обработка на почвата напролет, непосредствено преди сеитбата“, разказва Стефан Пенев. Той не отрича нововъведенията, но смята, че прилагането им трябва е съобразено с конкретния район и структурата на земята там.
Прогнозата на агробизнесмена е тазгодишната реколта да е 300-400 кг/дка, може и малко повече, където е имало локални валежи. „Заредилите се вече няколко поред сушави и горещи години ограничиха производството на царевица“, споделя Стефан Пенев. Той обаче е оптимист – твърдо убеден в огромния потенциал на царевицата: 1000-1200 кг/дка при добри климатични условия. За него тя е интересна и доходна култура, при това с изключително широк спектър на произвеждани от нея продукти. Той подкрепи тезата си с посещение в САЩ, където в магазин с очите си е видял 164 продукта, произведени с царевица – от брашна и пуканки, през лекарства, до платове за дрехи и каучук за автомобилни гуми.
Отношението на Стефан Пенев съм царевица личи и от още един факт: 7000 дка в неговото стопанство са заети от царевица, което е равно на 40% от всичката обработваема от фирма „Стефан Георгиев – НИМ“ земя.
/e-Razgrad/
Hits: 0