Семейството на почетния гражданин на Разград Симеон Захариев дари личния му архив на музея

На специална пресконференция директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова обобщи резултатите от капанията „На дарителитe – с благодарност!“, която стартира през октомври и бе финализирана днес с връчване на Удостоверение за дарителство на семейството на Симеон Захариев, решило и предоставило за съхранение в музея личния архив на почетния гражданин на Разград.

На церемонията дойдоха дъщерята на Симеон Захариев Надя, брат ѝ Михаил и децата ѝ Неда и Симеон, кръстен на дядо си.

Пред всички тях, в навечерието на коледните и новогодишните празници Таня Тодорова изказа своите и на колегите ѝ в музея най-искрени благодарности към дарителите, които със своята съпричастност към историята допълниха и обогатиха музейния фонд и че продължават вековната българска традиция да имаме памет.

Директорката на музея обяви, че личният архив на Симеон Захариев ще бъде обособен в отделен фонд, носещ неговото име – на дългогодишния председател на Регионалната търговско-промишлена и земеделска камера, на общински съветник и общественик. На човека, оставил незаличима диря в развитието на икономиката на Разград през втората половина на XX век. На пресконференцията днес бе представена само една много малка част от неговия архив.

„Искам да уточня, че дарението е от мама – Офелия Захариева. Тя беше човекът, който подреди и събра всички материали, а ние ги донесохме в музея, защото считаме, че тук те ща са в най-добрите ръце, за да послужат на изследователите, които пък да запазят спомена за това какъв е бил Разград и как се е развивал“, каза от името на семейството Надя Захариева. И продължи: „Тате обичаше и милееше за родния Разград и винаги правеше за града това, към което цял живот се е стремил – да подобрява живота на хората тук.

Тате беше изключително интелигентен и любопитен. Експериментатор и визионер. Почти половин век преди възобновяемата енергия да стане световна тема, той създаде предприятието „Нови енергийни източници” в Разград. Нямахме скъпа кола, но имахме огромна библиотека. Четеше непрекъснато. Беше скромен и сдържан, оставяше да говорят действията му, а не думите. С негово съдействие е купен роялът „Стейнуей“, който е в зала „Филхармония“ и много малко градове могат да похвалят с подобен инструмент. Обичаше изкуството и музиката, обичаше градината си и работилницата си, пълна с електронни чаркове. Липсват ми мъдрите му съвети и чудесното му чувство за хумор. Знам, че когато се срещнем отвъд някой ден, ще се усмихне под мустак, ще свие рамене и ще каже: „Голяма работа, крупни успехи по незначителни проблеми. Давай да действаме, че има много за правене тука!”

Надявам се хората да го запомнят такъв – с щедро сърце и голям ум.“

„Той винаги казваше, че за един град най-важното нещо е икономиката и когато е бил на позиция, е правел това, което е зависело от него. Градът да има хубави предприятия и водоснабдяване, а дали площадите ще са по изкипрени, за него бе вторично“, допълни портрета на баща си Михаил Захариев. А внучката Неда допълни: „Помня го като много лек в общуването си човек, който имаше страхотно чувство за хумор, с него той подхождаше към всичко около нас.“

Удостоверението за дарението, новия календар и рекламни материали наследниците на Симеон Захариев получиха от директора на РИМ – Разград Таня Тодорова.

В залата бяха експонирани и част от даренията на останалите дарители, включили са в кампанията.

На срещата днес присъства и главният редактор на „Екип 7“ Митко Ханчев с още три снимки от фонда на вестника и обеща лично той и редколегията на изданието да добавят още във фондовете на музея.

Разказите в текст и снимки за останалите дарители и дареното от тях през отиващата си година, може да видите ТУК и ТУК.

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.