С изненадваща скорост, само за броени дни и с минимална съпротива от армията, бунтовниците в Сирия успяха да постигнат доскоро приемането за немислимо сваляне на режима на подкрепяния от Русия Башар Асад.
Бойците от съпротивата обявиха, че вече са навлезли в столицата Дамаск и обявиха победата си по държавната телевизия и радио, международните медии показаха кадри на хора, събиращи се на централния площад, а управлявалият почти 25 години президент е напуснал страната в неизвестна посока.
Бързото развитие на кампанията на бунтовниците, започнала едва преди седмица от базата им в Идлиб в северозападната част на Сирия, беше изненадващо за близкоизточните анализатори. До голяма степен обяснението е, че основните поддръжници на режима на Асад си имат свои проблеми и практически не се намесиха в негова подкрепа. Москва от години е затънала във войната в Украйна, а Иран и “Хизбула” са фокусирани в конфликта с Израел.
Сега голямата неизвестна е какво следва за разкъсваната от гражданска война държава. Развитието до голяма степен ще зависи от това доколко бунтовниците са готови да се прегрупират и да поемат ефективен контрол над институциите. Министър-председателят на Сирия Мохамед Гази ал Джалази временно остава на поста си и е декларирал, че желае да сътрудничи за гладко предаване на властта. В интервю за Al-Arabiya, цитирано от Reuters, той призовава за свободни избори.
Кой е Асад
Башар Асад идва на власт през 2000 г. след смъртта на баща си Хафез, който преди това управлява държавата 29 години. Той наследява от него добре смазан репресивен апарат, като в първите години има известни надежди, че може да отпусне леко режима и да го реформира.
Това обаче така и не се случва, а нещата ескалират през 2011 г., когато мирните протести са брутално смазани, което поставя началото на дългогодишна гражданска война със съпротивата срещу режима, произвела стотици хиляди жертви и милиони бежанци. Асад успява да задържи властта с подкрепата на Русия и Иран, а в следващите години тлеещият конфликт периодично се разпалва, без обаче бунтовниците да успяват да постигат сериозни успехи.
Този път, без външна подкрепа, сирийската армия не успява (а вероятно на много места и не желае) да се справи с новата атака на бунтовниците. Така само часове след като те превзеха третия по големина град Хомс, Дамаск падна практически без съпротива. Има данни, че често армията или е напускала позициите си, или се е присъединявала към опозицията. На 4 декември бунтовническата коалиция предприе изненадваща офанзива в северните части на страната, като само за няколко дни превзе втория по големина сирийски град Алепо.
capital.bg
Hits: 0