НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ И ОТБРАНА
Подобряване на бойните способности на българските въоръжени сили
В отношенията между световните сили се завръща класическото геополитическо съперничество. В този процес много важна роля ще играят съюзите. Като член на НАТО и ЕС България трябва да докаже, че има реален принос за сигурността и на двата съюза. За тази цел тя трябва да подобри значително бойните способности на своите въоръжени сили.
Въоръжаване на българската армия с ново поколение високотехнологични отбранителни системи
Съвременната среда за сигурност изисква да продължим превъоръжаването и модернизацията на нашите въоръжени сили. За целта предвиждаме поетапното въвеждане в оперативна готовност на многоцелеви изтребители, построени по технологията „стелт“, съвременни средства за противовъздушна и противоракетна отбрана, разузнавателно-ударни дронове, балистични ракети с обсег не по-малък от 300 км, бойни кораби с ракетно въоръжение с далечен обсег, съвременни мобилни брегови противокорабни системи с далечен обсег, нови бронирани машини с повишена огнева мощ и защита, многоцелеви противотанкови модулни многоплатформени ракети с лазерно насочване и обсег над 8 км.
Изграждане на военноморски координационен център на НАТО в България
Страната ни трябва да усили своя принос в отбраната на Югоизточния фланг на НАТО в съответствие с концепцията на Алианса за засилено предно присъствие. В този контекст България е длъжна да изгради ефективни Сили за възпиране и надеждни Сили за отбрана.
Изграждане на нова многонационална механизирана бригада на НАТО с командване, разположено в България
Наличието на такава бригада би увеличило значително сигурността на страната. Тя би била сериозна гаранция за възпирането на потенциална външна агресия и ще има допълнително ползотворно въздействие върху самочувствието и качеството на обучение на българските въоръжени сили.
Разширяване на НАТО и ЕС в Западните Балкани
То създава сериозни стратегически предимства за националната сигурност на страната. Затова в дългосрочна перспектива България следва да води политика, активно подкрепяща членството на страните от Западните Балкани в НАТО и Европейския съюз.
25% повишаване на заплащането на младите офицери, сержантите и войниците
Кадрите в националната сигурност и отбраната са най-ценният капитал за ефективната защита на страната. Необходимо е бързо нарастване на възнаграждението на младшия офицерски състав, сержантите и войниците, както и осигуряването на възможности за тяхното кариерно развитие. Повишеното заплащане трябва да бъде обвързано с високи критерии за доказан и без-спорен професионализъм.
Активно участие на България в европейската отбрана Страната ни следва да прояви далеч по-голяма инициативност, като активно участва в европейските проекти за съвместно придобиване на бойна техника и оборудване. Трите инициативи, в които към момента участва България – повишаването на способностите за военна мобилност, изграждането на мрежа от логистични хъбове и подобряването на морското наблюдение, са важни, но недостатъчни.
Нова Стратегия за национална сигурност и Военна доктрина на България
Геополитическата динамика на световната сцена налага нова оценка на рисковете и заплахите за националната сигурност. Стратегическата среда се променя бързо и това прави задължително разработването на нова Стратегия за национална сигурност и нова Военна доктрина на България.
ОБЩЕСТВЕН РЕД И СИГУРНОСТ
Създаване на Изпълнителна агенция „Киберсигурност“
Изграждането на подобна държавна структура ще даде възможност на Ре-публика България да изгради солиден административен и професионален капацитет и да се превърне в лидер на Балканите в сферата на киберсигурността. Агенцията ще има за задача да централизира и обедини усилията на МВР, МО, МТИТС, ДАНС и ДА „Електронно управление“. Създаването на ИА „Киберсигурност“ е важна част от усилията на „Републиканци за България“ за въвеждане на работещо електронно управление и стъпка по посока на сигурното електронно гласуване.
По-добра охрана на границите на България чрез внедряване на цифрови решения и технологии
Страната ни е на пътя на източносредиземноморския маршрут за незаконна миграция и е външна граница на Европейския съюз, което предполага нали-чието на много висок миграционен натиск. Затова е необходимо граничната охрана на България да бъде издигната на качествено ново равнище. Пред-виждаме да внедрим цифрови решения и технологии, които ще повишат значително сигурността по границите ни, без да е необходимо увеличаване на човешките и материалните ресурси.
Засилване на контрола върху участниците в движението по пътищата чрез автоматизация
България търпи огромни човешки загуби в резултат от пътнотранспортни произшествия, като по този негативен показател сме на второ място на европейския континент. За да бъде ефикасна дейността по безопасност на движението, следва да се увеличи контролът върху участниците в него. Този процес трябва да бъде автоматизиран чрез създаването на Единен център за обработка на нарушенията. Дигитализацията на процеса ще доведе и до намаляване на корупционния натиск върху контролиращите органи. Получените приходи от глоби ще бъдат използвани целево във фонд „Пътна безопасност“ за подобряване на пътната инфраструктура. Ключово значение за успешната превенция има и формирането на култура за движение по пъти-щата още от ранна детска възраст.
Цялостно преустройство на системата за професионално обучение в Академията на МВР
Обучението в Академията на МВР изостава от съвременните критерии по всички академични и приложни показатели. Това изоставане не може да бъде компенсирано без цялостно преобразуване на образователната институция. Тя следва да черпи от опита на аналогични професионално-тренировъчни и академични институции в съюзните ни държави – Федералния правоохранителен център (FLETC) в Глинко, щата Джорджия (САЩ), и Европейския по-лицейски колеж (CEPOL) в Будапеща, Унгария. Предвиждаме да бъдат построени и полигони за практическо обучение, свързано с полицейската и противопожарната дейност и защитата на населението. По този начин в Академията на МВР ще бъдат обучавани и държавни служители от други ведомства, които имат отношение при управлението на кризи, бедствени и други извънредни ситуации.
Изграждане на два нови спасителни центъра за Северна и за Южна България
Ефективната защита на населението от бедствия и аварии е задача от първо-степенна важност. В кризисни ситуации бързата и адекватна реакция на държавата е решаваща за спасяване на човешки животи и за защитата на имуществото на гражданите. В тази връзка държавата следва да изпълни задължението по обезпечаване на въздушен медицински транспорт, както и да предвиди транспорт за спасяване при бедствия, аварии и природни бедствия. Предвиждаме да бъдат изградени два модерни спасителни центъра за Северна и за Южна България, които да бъдат оборудвани с най-съвременни технологии.
/Платена публикация/
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
Hits: 15