Продължават силните земетресения край гръцките острови Санторини и Аморгос в Егейско море, като тази сутрин са регистрирани поне осем труса с магнитуд от над четвърта степен, съобщава АНА-МПА.
Най-силният от тях е бил от 4,7 по скалата на Рихтер в 7:51 ч. и е имал епицентър в морето на 27 км южно-югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Половин час по-късно в същия район е регистрирано земетресение с магнитуд от 4,1, показват данните на Института по геодинамика в Атина.
![](https://e-razgrad.bg/wp-content/uploads/2022/03/3d-slider.gif)
Шест нови земетресения с магнитуд от над четвърта степен по Рихтер са били регистрирани рано тази сутрин и край Санторини. Трусовете са били регистрирани в интервала между 5:00 и 5:36 ч. призори. Най-силното земетресение е било с магнитуд от 4,4. Снощи в 21:09 ч. стана най-силното земетресение досега в рамките на повишената сеизмична активност на острова. То беше с магнитуд от 5,2.
Серията земетресения в района на острова, който е активен вулкан, започнаха в събота. Училищата бяха затворени, а властите издадоха поредица от препоръки към жителите на острова. Осигурени са и възможности за евакуация на желаещите, като до вчера повечето от жителите го напуснаха. Според информация, цитирана от „Катимерини“, повече от 10 хиляди души са избрали да се евакуират при постоянно население от малко над 15 хиляди.
Засега сеизмолозите не могат да дадат категорична прогноза дали сеизмичната активност в района между островите Санторини и Аморгос ще затихне или ще доведе до по-силен основен трус.
Пред телевизия АНТ1 генералният директор по изследванията на Института по геодинамика Танасис Ганас каза, че трусовете се дължат на движението на магмата от вулкана в североизточна посока. Според Ганас има два сценария: според първия няма да има по-сериозно земетресение, но според втория – разломът може да се пропука и да последва по-голямо земетресение от порядъка на шеста степен с цунами и свлачища.
Сеизмолозите обаче засега смятат, че няма голяма вероятност от непосредствено изригване на вулкана. Пред Нюз 24/7 докторът по вулканология Ставрос Мелетлидис уточни, че „вулканите, за разлика от земетресенията, дават предупреждение. Предупреждението може да е 48 часа, седмица или два месеца. В този момент компетентните комисии не са свързали земетресенията с активиране на вулкана“.
(БТА)
Hits: 0