Над 370 души са получили подкрепа по проект „Грижа в дома в община Разград“

371 човека са получили подкрепа по проект „Грижа в дома в община Разград“, стана ясно на заключителната пресконференция по проекта, изпълняван от Община Разград в продължение на 21 месеца.

Ръководителят на проекта Нели Добрева уточни, че месечният капацитет на потребителите по проекта е бил 245, но средномесечно подкрепа са получавали по 260-270 души, така в края на проекта общо те са станали 371. Те са от Разград и още 18 населени места в общината.

Общата стойност на проекта е 2 140 745 лв. Финансиран е от Европейския социален фонд плюс чрез Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027“.

Целта на проекта е да се осигури подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. По проекта се предоставят почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете и психологическа подкрепа на възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания. На потребителите с техни средства се извършва доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, както и плащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги, както и почистване, приготвяне на храна съобразно здравословното състояние на потребителя, оказване на помощ при хранене, оказване на помощ при придвижване в дома и извън него, придружаване до лекар и други. На потребителите на социалната услуга се предоставя  и информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими болести, включително консултации с диетолог и други специалисти при необходимост. При необходимост се поставят инжекции, измерва се кръвна захар, кръвно налягане, поставя се инсулин и други здравни услуги, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение. Ангажирани с тези дейности са 35 домашни помощници, които са участвали във въвеждащи и надграждащи обучения. За доставчик на интегрираната здравно-социална услуга е определен Домашният социален патронаж.

Върху дейностите по проекта е извършвана супервизия от Сдружение „Български трансграничен институт по медиация“. Представител на организацията – Мая Михайлова – присъства на пресконференцията и поздрави Община Разград за добрата организация по проекта, тя пожела на местната управа да продължи да полага грижа за хората, които имат нужда от подкрепа.

Финалът на пресконференцията бе почерпка от Патронажа – баница с късмети.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.