Кметът Денчо БОЯДЖИЕВ: Увеличаването на такса смет е неизбежно

През 2021 г. започва оздравителен процес за преодоляване на дисбаланса по отношение на битовите отпадъци на принципа „замърсителят плаща“

Кметът Денчо Бояджиев коментира в специално изявление на фейсбук страницата на Община Разград актуалната тема за разходите по третиране на битовите отпадъци и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места  на общината и определяне на такса за битови отпадъци за 2021 г. Предложението на местната управа за докладна записка, която да се обсъди от Общинския съвет на сесията през декември, е публикувано на сайта на Община Разград и гражданите имат възможност да правят писмени предложения по него в продължение на 1 месец от публикуването му на електронна поща counsel@razgrad.bg или на място в деловодството на Общината.

В обръщението си към гражданите Кметът Денчо Бояджиев аргументира увеличаването на такса смет за всяко от 22-те населени места в Община Разград. Той уточнява, че този налог не е променян в общината от месец декември 2014 г. Междувременно се е увеличил близо три пъти размерът на отчисленията, които всяка община внася в Регионалната инспекция по опазване на околната среда – за 2015 г. тази вноска е била 31,86 лв. на тон отпадък, а за 2021 г. е 85,86 лв. Това, както и разходите за почистване във всяко отделно населено място, са основни елементи от формирането на необходимата сума за поддържане на чистота в селищата в общината. През последните 5 години са се натрупали непостъпили в общинска хазна плащания в тази насока и в резултат на анализиране на разходите за изпълнението на присъщо необходимите дейности и факта, че през последните няколко години тези разходи надвишават приходите от такса за битови отпадъци и трупат значителен размер неразплатени разходи възниква необходимостта от актуализация размерите на действащите такси „Битови отпадъци“ на принципа „Замърсителят плаща“.

Денчо Бояджиев коментира и събираемостта на такса смет и дисбаланса между населените места. В общинския център събираемостта е 73-75%, а по селата – 30-32%. По този начин с такса смет, събрана от Разград, се дофинансира сметосъбирането в по-малките населени места.

Кметът Денчо Бояджиев посочва, че през последните две години има добра практика за прилагане на мерки за увеличаване на събираемостта чрез изпълнителни дела по отношение трайно неплатените данъци. Той допълни, че тази практика ще продължи.

Кметът уверява, че с приемането на докладната за план-сметките за разходите по  третиране на битовите отпадъци и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места на община Разград и определяне на такса за битови отпадъци  за 2021 г. през следващата година започва оздравителен процес за преодоляване на дисбаланса по отношение на битовите отпадъци. Ако предложението не бъде прието, след средата на годината, около месец август общината няма да има финансов ресурс да поеме този сериозен разход и съществува риск голяма част от населените места да затънат в боклуци.

Бояджиев гарантира, че местната управа продължава да работи по двата проекта, свързани с темата чистота – изграждането на трета клетка на Регионалното депо за отпадъци и сепариращата инсталация.

Той отправя апел за начало на нова политика, както от страна на администрацията и Общинския съвет, така и от всички граждани. „С годините наложихме добра визия за общинския център и част от останалите населени места, сега дойде време заедно да търсим най-добрия път“ – казва той. По думите на кмета, той и екипът му имат готовност за сериозни разговори на събирания по населените места, организирани от местните кметове.

Предложеното увеличение за град Разград е от 3,3 на 4 промила, а по населените места промилите са различни – между 5,50 и 25 промила.

Пълният текст на докладната записка можете да видите на сайта на Община Разград, а изявлението на кмета Денчо Бояджиев на фейсбук страницата на Община Разград.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.