Изложбата „Доблест и чест“ бе открита в Етнографския музей

Проф. д-р Росица Ангелова откри тази вечер изложбата „Доблест и чест“ в една от залите на Етнографския музей.

Първата за годината експозиция е дело на специалистите от отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей с ръководител проф. Росица Ангелова и Военно-исторически клуб „46-и пехотен Добрички полк“. Куратор е дизайнерът в РИМ – Разград Михаил Маринов.

На откриването присъстваха зам.-кметът на Разград Елка Неделчева, общинският съветник Николай Пенчев, директорът на музея Таня Тодорова, граждани и голяма група ученици от НПТГ „Шандор Петьофи. Всеки в залата получи картичка, посветена на изложбата, със снимка от фонда на музея представяща Разград в навечерието на освобождението през 1978 г.

Проф. Росица Ангелова започна словото си с думите на издателя на първия български вестник „Български орел“ Иван Богоров, изречени по повод факта, че през годините на османското владичество името „българин“ се чува рядко и българите най-често се самоопределят просто като християни: „Преди да направим България, трябва да направим българи“.

„А щеше ли да я има в България на европейската карта през 19-и век, ако я нямаше Руско-турската война от 1877-1878 година?“, зададе риторичен въпрос тя и направи кратка ретроспекция на събитията от тогава, когато съвпадат военно-политическите и стратегически интереси на Русия със стремежа на българския народ за освобождение. Русия мобилизира армията си, присъединяват се Черна гора и Сърбия, а паралелно с това се сформира българското опълчение, в което за съвсем кратък период в 12-те дружини се записват повече от 10 000 доброволци, които воюват рамо до рамо с руската и останалите армии.

От Разградско в опълчението се включват 68 доброволци, а двама от тях падат в ожесточените боеве.

„Нашата изложба е посветена на участниците във войната. Тук са техни униформи, въоръжение, снаряжение и лични вещи – част от колекцията на Военно-исторически клуб „46-ти пехотен Добрички полк“, за което от сърце благодарим. С нашата изложба отдаваме почит, това е нашият поклон пред всички участвали в сраженията и загинали по бойните полета“, каза в словото си проф. Росица Ангелова.

Тя представи и живите манекени, облечени и въоръжени като участниците във войната: членове на Национално дружество „Традиция“ от Разград и Велики Преслав и на Военно-исторически клуб „46-ти пехотен Добрички полк“, с които посетителите на изложбата имаха възможност да се снимат за спомен.

Зам.-кметът Елка Неделчева първо поздрави работещите в музея и директора Таня Тодорова за вече наложената традиция да изненадват разградчани и гостите на града с интересни инициативи, посветени на празниците в Разград, след това предложи да добави към думите в заглавието на изложбата – „доблест“ и „чест“ – и думата „достойнство“. И се мотивира така: „Ако не се връщаме в героичната ни национална историята и респективно – в на историята на Разград, ние не можем да бъдем достойни българи. Трябва да си извличаме поуките от историята, защото тя е най-големия учител“, каза Елка Неделчева.

Тя поздрави младите хора в залата за проявения интерес към изложбата и им пожела видяното да провокира интереса им да научат още неща за онези събития от преди 147 години, ознаменували в крайна сметка освобождаването и на Разград, и на България.

Изложбата ще бъде отворена за посетители до 23 февруари с входен билет.

Още снимки вижте ТУК.

/e-Razgrad/

Hits: 1

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.