ЕС пуска в обращение виртуално евро след около 3 години

ИНДИВИДУАЛЕН ЛИМИТ ЗА ПРИТЕЖАНИЕ ЩЕ Е ДО 3000 ЕВРО В ЕЛЕКТРОНЕН ВИД

Цифровото евро, познато още като e-Euro или D€, бе официално прието като проект от Европейската централна банка (ЕЦБ) през юли 2021 г. Идеята зад този проект е да се създадат дигитални пари, които ще позволят извършването на плащания както онлайн, така и офлайн. Важно е да се отбележи, че тези цифрови пари няма да заместят съществуващите банкноти и монети, а ще предоставят допълнителна възможност за електронни транзакции, според информацията от германската обществена медия АРД.

Дигиталното евро ще бъде на разположение на потребителите в електронен портфейл (wallet) и ще бъде обезпечено с отделна сметка в централната банка. Тази сметка ще се управлява от съответната търговска банка на потребителя. Обсъжда се индивидуален лимит за притежание до 3000 евро в електронен вид.

Според ЕЦБ и Европейската комисия е много вероятно дигиталното евро да бъде въведено в идните години, окончателно решение обаче все още не е взето. През ноември 2023 г. ЕЦБ започна двугодишна подготвителна фаза, включваща множество мерки за координация.

При електронните платежни трансакции, като например банковите преводи и плащанията с карта, сумите в евро също се прехвърлят в дигитална форма. Цифровото евро обаче обещава още по-голяма сигурност от установените платежни форми, тъй като в случай на криза то няма да бъде засегнато – например при фалит на търговска банка или на частен доставчик на платежни услуги. От ЕЦБ твърдят още, че виртуалното евро ще е по-неприкосновено, тъй като по време на трансакциите няма да се предават лични данни. В този смисъл анонимността му ще бъде сравнима с тази на парите в брой, отбелязва АРД.

Ако сумите се прехвърлят от сметка в една банка в такава в друга, разходите ще бъдат по-ниски, тъй като сегашните модели на плащане включват и трета страна – доставчика на услугата.

Dnes.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.