Коалицията “Продължаваме промяната – Демократична България” внесе в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване, с който предлага държавните служители да започнат да плащат лични осигурителни вноски, както е при наетите по Кодекса на труда лица.
Това изискване ще обхване служителите по Закона за държавния служител и тези, назначени по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и служители в ДАНС, НСО и разузнаването.
![](https://e-razgrad.bg/wp-content/uploads/2022/03/3d-slider.gif)
От ПП-ДБ предлагат поетапно въвеждане на мярката в рамките на шест години, като през този период държавните служители ще започнат да плащат част от осигуровките си, а годишната индексация на заплатите ще компенсира новата тежест. В момента държавата изцяло поема осигуровките за тази категория служители.
Трансферът към държавния бюджет към фонд „Пенсии“ се очертава да бъде 50% от разходите през следващите години, ако не се вземат мерки, посочват вносителите от ПП-ДБ. Важно е да се изравнят условията и третирането на частния работодател с държавата като работодател, се казва още в мотивите към законодателните поправки.
Според коалицията, ако не се направят реформи, трансферът от Държавния бюджет към фонд „Пенсии“ ще достигне 50% от всички разходи през следващите години. Те подчертават, че предлаганата промяна ще направи пенсионния модел по-устойчив и предвидим. Освен това мярката ще осигури равнопоставеност между държавните и частните работодатели. В момента наетите по Кодекса на труда плащат 40% от осигуровките си, а работодателите – 60%.
Според Доклада за състоянието на администрацията за 2021 г., публикуван от Министерския съвет, общият брой на заетите щатни бройки в българската администрация е 131 970. Реално заетите служители по основна щатна численост са 132 326, тъй като има законови хипотези, при които на една и съща щатна бройка може да бъде назначен повече от един служител
Dariknews.bg
Hits: 0