В Разградско има достатъчно водоизточници, не се очертава маловодие

Под ръководството на Владимир Димитров се проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, което да покаже актуалното състояние на водоемите, речните корита, отводнителните дерета и канализационната инфраструктура на територията на област Разград.
Срещата се състоя в контекста на засилената нужда от превантивни мерки, свързани с обилните валежи в различни части на страната.
Областният управител подчерта необходимостта от координирани действия и своевременно предоставяне на актуална информация от всички държавни и общински структури, които имат под своя юрисдикция проблемни язовири, реки и речни корита в Разградско.
Секретарят на комисията Николай Атанасов представи резултатите от обследване, извършено по заповед на областния управител от месец юли. Тази проверка обхвана състоянието на язовирите, реките и речните корита, както и потенциалните рискове, които могат да възникнат. Язовирите са в добро техническо и експлоатационно състояние. Поддържат се в съответствие с изискванията на действащата към момента нормативна база, регламентираща безопасната им експлоатация. Котите с воден обем на язовирите са под 50% и имат достатъчен резерв да посрещнат валежи в установените им водосборни райони. Няма язовири в аварийно или предаварийно състояние. Не са констатирани проблеми по сигурността и техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях.
Речните легла на реки на територията на област са със силно намалени водни нива, на места пресъхващи, състоянието е в резултат на малко дъждове. Проверките показват, че част от речните корита са с намалена проводимост заради избуяла дървесна и храстовидна растителност и отлагания – кални наносни, които повдигат нивото и затрудняват естественото оттичане на водата. Това е предпоставка при обилни валежи да се повишава нивата на реката и да се заливат/наводняват граничещи с водния обект имоти, жилищни и помощни сгради, дворове и пътна инфраструктура.
В хода на заседанието, представителите на общините докладваха за специфичните проблеми на местно ниво, свързани с водоемите и инфраструктурата. Тези, които имаха предписания, вече работят по тях – в община Разград деретата на Мортагоново и Пороище вече са почистени, предстои почистване на дерето в Побит камък. В община Самуил – с. Пчелина се почиства нерегламентирано сметище.
От община Цар Калоян в село Езерче има воден режим от месец април, заради проблем във вътрешната водопреносна мрежа. Село Костанденец също е заплашено от воден режим, съобщи директорът на „Водоснабдяване Дунав“ Стоян Иванов, който представи доклад за състоянието на канализационната инфраструктура и водоснабдителните системи в региона. Той допълни, че в областния град, ако не бъде подменена водопреносната мрежа, може да се стигне до проблем с водоподаването. Досега се справяме, каза още той и благодари на областния управител, с чиято помощ бяха изискани два мощни помпени агрегата в началото на това лято от Бургас, които съоръжения да помогнат на водоподаването в Разград.
Заседанието приключи с насоки за по-нататъшни действия и координация между всички заинтересовани страни, за да се гарантира безопасността на населението и защитата на критичната инфраструктура в региона.
/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.