Пуснаха първите гривни за следене на хора под карантина

В Разградско нарушителите на забраната да напускат домовете си са вече са 29

Първите 50 смарт гривни за граждани под карантина осигурява Българския червен кръст.

Гривните имат вграден GPS модул, който ще алармира в случай на нарушаване на карантината, а функцията за гласово повикване ще улесни ползвателите за бърз контакт при необходимост от медицинска помощ или връзка с отговорните служби, съобщават от БЧК.

Гривните ще позволят да се намали честотата на посещения за проверка от страна на служителите на реда при карантинирани в домашни условия лица, както и ще намалят риска от заразяване от хора с доказана коронавирус инфекция.

Мобилен оператор дари безвъзмездно и 50 симкарти за срок от 6 месеца, чрез които да се извършва комуникацията с устройствата.

Направеното дарение е предназначено за РЗИ-София, във връзка с изпълняван пилотен проект, чиято цел е при модифициране на гривните да се отчита здравният статус на гражданите по време на извънредното положение.

Смарт гривните вече се прилагат ефективно в Полша, като предстои тяхното внедряване в редица държави в Европа и в Близкия изток.

Междувременно от Апелативната прокуратура във Варна съобщиха, че се осъществява специален надзор по 205 досъдебни производства, образувани до момента от районните прокуратури в апелативния район за нарушаване на правила и мерки против разпространяването на COVID-19 по време на пандемия и в извънредното положение – престъпление по член 355, ал. 2 от НК. Само четири от тези досъдебни производства са за разпространение на фалшиви новини във връзка с коронавирусната инфекция.

През днешния ден от Районната прокуратура във Варна според  указанието за специален надзор и заповедта на административния ръководител на Апелативната прокуратура са постъпили на специален надзор 10 дела за попълване на неверни обстоятелства в декларациите за напускане на областните градове на изградените КПП-та с цел да бъдат заобиколени и нарушени мерките против разпространението на заразната болест.

Най-много досъдебни производства за нарушаване на карантинните мерки са под ръководството на Районната прокуратура във Варна. Техният брой до днес е 108. На второ място по дела за нарушаване на задължителната изолация се водят в Районната прокуратура в Шумен – 31, следват делата в съдебния окръг на Окръжната прокуратура в Разград – 29. В Районната прокуратура в Търговище техният брой е 18, а в Силистра – 15.

Зачестяват и случаите на многократно нарушаване на ограничителните мерки от лица, завърнали се от чужбина и поставени под задължителна карантина за срок от 14 дни.

/e-Razgrad/

Hits: 0

2 Replies to “Пуснаха първите гривни за следене на хора под карантина”

  1. Карантината не е принудително задържане за извършено престъпление. За да се сложи такава гривна трябва осъдителна присъда. Освен това трябва и съдебно решение за използване на специални разузнавателни средства. Сега въпроса ми е болестта престъпление ли е? За болните хора затвор ли се полага? Някога Хитлер ги убиваще, това и нас ли ни чака?

  2. Карантината не е принудително задържане за извършено престъпление. За да се сложи такава гривна трябва осъдителна присъда. Освен това трябва и съдебно решение за използване на специални разузнавателни средства. Сега въпроса ми е болестта престъпление ли е? За болните хора затвор ли се полага? Някога Хитлер ги убиваще, това и нас ли ни чака?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.