Два повода за празник имаше днес в Пороище – традиционно местните хора отбелязват с водосвет в едноименния параклис Деня на Света Марина – духовен покровител на селището и откриване на паметна плоча на колоездача Марин Николов, съобщиха от местната администрация.
Празникът започна с автомобилен и пеши поход до параклиса „Св. Марина“. В него участваха и зам.-кметовете на Разград Полина Иванова и Елка Неделчева, кметът на Пороище Панайот Узунов, както и общински съветници. Водосветът бе отслужен от отец Дмитрий Терзи.

След водосвета пред параклиса отец Дмитрий Терзи отслужи и още един водосвет – пред паметната плоча на Марин Николов Хаджижеков. Тя е поставена до входната врата на къщата, в която е роден именитият спортист, от наследници на рода му. Интересни и не много известни факти от живота на Марин Николов разказа местният краевед Христо Василев – Антимовски. Марин Николов е роден през 1901 г. Той е сред най-именитите колоездачи на своето време. Научил се е да кара колело по време на войнишката си служба, по-късно покрай работата си като пощальон във Варна усъвършенства уменията си и започва да побеждава местните спортисти. Марин Николов е победител във второто издание на Колоездачната обиколка на България през 1935 г., победител е и в Обиколката на Румъния през 1934 г., бил е капитан на българския национален отбор на Олимпиадата в Берлин през 1936 г., където тимът се класира на девето място. Според спортния изследовател Иван Нанков само за няколко години Марин Николов участва в 100 състезания, като в 70 от тях е победител, а в останалите е на второ или трето място. Прекратява спортната си кариера през 1938 г. и става шофьор в Полицейското управление във Варна. Убит е през 1944 г., като няма данни къде е гробът му.
Паметта за Марин Николов обаче живее в наследниците на неговите братя и сестри, както и сред съселяните му от Пороище. Пред тях на церемонията по откриване на паметната плоча лични спомени за чичо си разказа 94-годишната Тодорка Николова, а венец поднесоха нейните племенници Атанаска и Добрин Хаджижекови.
/e-Razgrad/
Снимки: Община Разград и Фейсбук
Views: 17