Разград е един от дванайсетте града в България, където през учебната 2019/2020 година стартира пилотното изпълнение на две национални програми за превенция употребата на психоактивни вещества.
Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център към Община Разград ще реализират програмите в ОУ „Никола Й.Вапцаров“ и ППМГ „Акад.Н.Обрешков“, като ръководствата на училищата са оказали пълна подкрепа за осъществяването им, както и Регионално управление на образованието и отдел „Образование“ към Община Разград.
В ОУ „Никола Й.Вапцаров“ ще бъде въведена превантивна програма „Кодово име „Живот“, насочена към ученици от 5 до 7 клас, а в ППМГ „Акад.Н.Обрешков“ – превантивна програма „От връстници за връстници“, обхващаща учениците от 8 до 11 клас.
И двете национални програми са разработени от екипи на Националния център по наркомании, съвместно със специалисти от Превантивно-информационните центрове в страната и са одобрени за прилагане от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката.
Основна цел на превантивните програми е предотвратяване употребата на психоактивни вещества и утвърждаване на здравословен начин на живот сред подрастващите.
Програмите използват предимно интерактивни методи и подходи и са насочени към развиване на социални и личностни умения и формиране на нагласи за живот, свободен от зависимости. В превантивната програма, насочена към ученици 8-11 клас, е заложена и активна работа по подхода „Връстници обучават връстници“, чрез сформиране и обучение на училищни доброволчески екипи.
И в двете училища са направени първите стъпки за стартиране на програмите. В ОУ „Н.Й.Вапцаров“ е проведена дискусионно-информационна среща с родителите на класа в, който ще се провежда програмата, а в ППМГ “Акад.Н.Обрешков“ с ученици от 9 и 10 клас са сформирани доброволчески екип, който с помощта на експерти от ОБСНВ и ПИЦ ще реализират програмата в 8-мите класове на гимназията. Същинската работа с учениците по програмите ще започне от втория учебен срок.
В Националните превантивни програми, освен обучения на ученици, са предвидени и информационни срещи с родители и учители, което е предпоставка за тяхната ефективност и възможност за обхващане на всички заинтересовани страни в процеса на превенция на рисковото поведение на учениците.
/e-Razgrad/
Hits: 0