Нивото на Дунав достигна своя пик, но няма опасност да прелее в България

Нивото на Дунав достигна своя пик заради обилните валежи в Европа. В Будапеща реката прелива. В българския участък Агенцията за проучване и поддържане на Дунав постоянно следи нивото и сме далеч от такава опасност, предава БНТ.

Таблото край един от понтоните на Дунав тази сутрин показва, че най-високото ниво на реката в българския участък е край Лом – 86 см, което не е нещо особено за сезона. При Русе е нивото е около 24 см над условната кота 0, под която корабите вече не могат да плават.

В българския участък на Дунав опасност от високи води има през пролетта заради обилното снеготопене, комбинирано с дъждове. В момента изобщо не можем да говорим за опасност от заливане на българските брегове, обясни инж. Ивелин Занев, началник на Изпълнителна агенция “Проучване и поддържане на река Дунав”.

“Допреди 3 дни говорихме за критично ниски водни стоежи, за опасност от блокиране на корабоплаването и други такива фактори. В горното и в средното сечение спецификата на реката е, че там бреговете са доста по-тесни. За сравнение можем само да кажем, че ако в австрийския участък средно сечението между двата бряга е около 400 метра, тук, в нашия участък, имаме райони, където разстоянието между българския и румънския бряг е до километър, километър и 200 метра, което предполага възможности за поемане на по-големи водни количества”, коментира експертът.

Има 19 хидрометрични станции в градовете в Северна България, покрай които преминава Дунав. Те отчитат водното ниво на всеки 15 минути, като информацията се предава на областните управители, на пожарната и всички заинтересовани институции.

“Откакто се води статистика, най-високото ниво при Русе беше през 2006 година, месец април. Тогава беше +908. Само за сравнение, сега сме на около плюс 30. Трябва да дойде 9 метра стълб, за да създаде някаква опасност. Както виждате, разликата е огромна и за щастие при нас нещата са поставени по друг начин”, каза още инж. Занев.

Дир.бг

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.