В навeчерието на Мeждународния ден на музеите в къщата музей „Анание Явашов“ се проведоха Майски краеведски четения на Центъра по регионална история към РИМ – Разград.
Четенията са посветени на две значими годишнини: 40-годишнината на Археологическия резерват „Абритус” и 90 години от смъртта на акад. Анание Явашов, обяви при откриването им проф. д-р Росица Ангелова, ръководите на отдел „Нова и най-нова история“ в музея.
„Добре дошли при нас са всички онези, които в свободното си време, без да жалят сили и средства, полагат основите на редица клонове на българската наука, онези, които обичат историята, търсят и намират нови факти, с които да наредят пъзела на националната история. Ние ще дадем трибуна на тези неподражаеми ентусиасти краеведи“, приветства участниците във форума проф. Ангелова..
„За мен и колегите ми днешното събитие е знаково, още повече, че се случва точно в дома на Анание Явашов. Силно се надяваме през септември, когато ще организираме и Есенни краеведски четения, към нашия Център по регионална история интерес да проявят и учители по история“, каза директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова. И издаде в аванс, че материалите и от двата форума ще бъдат обобщени и събрани в специално издание на музея, за да стигнат до широк кръг от хора с интерес към историята на родния край.
Четенията откри Божидарка Златарева със своето изследване на тема: Сензацията – най-добрият продавач на пресата“.
Любомир Герганов представи разработката „Разград и търговската дейност на Дубровник по българските земи през XVI-XVII век“, Габриела Михайлова – „Читалище „Развитие“ в Разград – познати събития, непознати личности“, проф. Росица Ангелова – „Познатият непознат Пенчо Димитров Христов /1868-1956/“ и Мирослава Кацарова – „Родът Бърдарови – пример за народополезна дейност“.
Hits: 79
Автора на изследването за Дубровник знае ли изобщо за какво става въпрос, или просто е изпълнил партийна поръчка да прочете доклад написан от друг.
Май тоз музей е спрял развитието си в по-онзи век…