Учениците казват, че най-трудна им е математиката

Математиката е най-трудният предмет за учениците от 5 до 10 клас. По-малките определят като сложни също история и география, а по-големите – физика и химия.

Това показват резултатите от електронната анкета сред учениците, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН) във връзка с прегледа на учебните програми от 1 до 10 клас. В проучването анонимно са участвали 5200 деца, съобщи пресцентърът на МОН.

Учениците изразиха мнението си за отделните предмети по степента на трудност за научаване, необходимостта и смисъла от придобитото знание, практическата приложимост и метода на преподаване.

Като най-смислена петокласниците и шестокласниците възприемат дисциплината “Човекът и природата”. Независимо че определят за най-сложна математиката, те смятат, че тя развива мисленето. Въпреки това не са убедени, че ще им е полезна в живота.

Децата от 5 и 6 клас трудно приемат прехода от “Човекът и обществото” към двата отделни учебни предмета “География” и “История”. Очевидна е необходимостта от засилване на синхрона в учебните програми между двете дисциплини в тези класове, отбелязва МОН. Подобен проблем има и в 7 клас при разделянето на “Човекът и природата” на “Химия” и “Физика”.

Гимназистите (8 – 10 клас) масово не осъзнават практическата полза от знанията по математика, български език и литература и физика. Те намират за важни и полезни географията и чуждите езици. Учениците с успех под много добър 5.20 по-трудно разбират смисъла на изучаваното в училище, показва още проучването.

Учениците от първи гимназиален етап (8 – 10 клас) най-често искат материалът да бъде разглеждан чрез практически примери и реални житейски ситуации, необходимо им е и повече време за упражнения, особено по математика.

Гимназистите признават опитите на своите учители да представят учебния материал по разнообразен начин, за да бъде възприет по-добре, включително чрез използване на образователни платформи. Едновременно с това също като по-малките те отчитат като сериозен дефицит липсата на работа в групи и недостатъчното време за разбиране и затвърждаване на новите знания. Учениците рядко са ангажирани в проектни дейности по предмети с голям брой часове като български език и литература и математика. Почти всички отчитат необходимостта от повече упражнения.

Работни групи към МОН преглеждат учебните програми по всички общообразователни предмети, изучавани от 1 до 10 клас. Част от този процес са проучванията на мненията на учители, ученици и родители.

Dnevnik.bg

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.