Над 90% от българите във Великобритания са кандидатствали за статут на уседналост

По данни на британското Министерство на вътрешните работи вече 139 000 българи в Обединеното кралство са кандидатствали за статут на уседналост след Брекзит. Това са над 90% от българите, живеещи там.Това съобщи българското Министерство на външните работи по повод приет днес доклад за изпълнението на Плана за действие на България за прилагане на Споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС. В доклада се отчита изпълнението на 41 мерки, свързани с прилагането на споразумението.
В рамките на тези мерки Министерството на вътрешните работи е внесло в Народното събрание законопроект за допълнение на Закона за влизането и пребиваването на територията на Република България на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства, с който да бъдат изпълнени задълженията в частта “Права на гражданите” на споразумението. В същия законопроект са включени и изменения в Закона за българските лични документи.

Промените в тези закони ще позволят на британските граждани, които пребивават в България, да използват лични документи, издадени от българските власти, в срок до една година след края на преходния период (той приключва в края на 2020 г.). След това тези хора ще трябва да разполагат с нови лични документи. Законопроектът предстои да бъде разгледан в НС на второ четене през февруари 2020 г., а според плана крайният срок за изпълнение на тази мярка е 15 март.

Всичко, което трябва да знаете за:

 

От 27 ноември 2018 г. до 31 декември 2019 г. посолството на България в Лондон проведе 41 информационни събития в различни градове на Великобритания с цел запознаване на българската общност с британската схема за придобиване на статут на уседналост. От посолството предлагат и възможност за всекидневни консултации, свързани с правата на българите след Брекзит.
Увеличен е персоналът на консулската служба на България в Лондон с двама души, тъй като МВнР препоръча на всички българи във Великобритания да си извадят паспорти с биометрични данни. Причината е, че след края на преходния период британските власти вероятно няма да допускат граждани с лични карти, а и паспортът е необходим за подновяване на статута на уседналост. В резултат на увеличения персонал пред консулската служба в Лондон вече не се образуват опашки, се посочва в съобщението.Рубрики, посветени на Брекзит, са обособени на интернет страниците на МВнР, МВР, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на икономиката, Националната агенция за приходите и Агенция “Митници”.
Според влязлото в сила на 1 февруари 2020 г. Споразумение за оттегляне Великобритания е вече трета страна, която обаче ще продължи да бъде обвързана с правото на ЕС до края на договорения преходен период – 31 декември 2020 г.

ДНЕВНИК

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.