Д-р Надие Карагьозова представи северняшка носия на краеведска среща в Силистра

На 28 септември в Силистра се състоя среща с автори на книги, посветени на Добруджа. Събитието е  част от културните инициативи, посветени на 80-годишнината от Крайовската спогодба, с която Южна Добруджа е върната на Отечеството ни.

Събитието събра на импровизираната сцена пред библиотеката академични представители от РУ „Ангел Кънчев“- Филиал Силистра,  граждани, общественици, изследователи-краеведи и др.

След силното и патриотично слово на водещия и инициатор на събитието Йордан Георгиев, самодеен танцов състав от Община Ситово представи танцова композиция на тема – „Танцът на златна Добруджа и нейните трудолюбиви хора“. След това бяха отличени със специални поздравителни писма и плакети, всички хора от района, които със труда и проучванията си са оставили художествени и исторически следи по чувствителната тема „Премълчаната истина“.

Сред специалните гости на събитието от Лудогорието беше и д-р Надие Карагьозова, която взе участие във фолклорната част, като представи северняшка носия от колекцията на Калина Михайлова, която участва с изложба на добруджански преселски носии, а популярният етнолог д-р Йордан Касабов, познат със задълбочените си познания по темата запозна присъстващите с характерните шевици на костюмите.

За участието си д-р Надие Карагьозава, получи поздравителен адрес и книгата „Съхранена памет“, разказващи за спомени на съвременниците засегнати от преселската вълна.

Това е третото участие на секретаря на МКБППМН-Кубрат с краеведско съдържание. Припомняме, че в края на месец август тази година в Балчик на шестия форум „Българско наследство“, д-р Карагьозова беше сред основните докладчици, а само дни преди това беше водещ лектор на тема етническото многообразие по покана на РАКИЦ-Варна. В работата си д-р Карагьозова, включва теми и форми на работа, за развиване на мултикултурния диалог, като  изучава и запознава децата със специфичните традиции и обичаи на различните етнически общности.

/e-Razgrad/

Hits: 0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.